Trwa ładowanie...
d3xsw17

MON: sekretarz obrony C. Hagel i minister T. Siemoniak o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej

...

d3xsw17
d3xsw17

30.01. Warszawa - MON informuje:

"Bezpieczeństwo Polski i tej części Europy w XXI wieku zależy od wsparcia i obecności Stanów Zjednoczonych" - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem.

W dniach 30-31 stycznia br. z wizytą w Polsce przebywa sekretarz obrony USA Chuck Hagel. W czwartek odbyło się spotkanie sekretarza obrony z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Wśród głównych zagadnień poruszonych podczas rozmów znalazły się m.in. wzajemna współpraca w zakresie obronności oraz relacje partnerskie w sferze bezpieczeństwa.

Minister Siemoniak mówiąc po spotkaniu o historii i planach współpracy na przyszłość przypomniał m.in., że 32 lata temu, w czasie stanu wojennego prezydent Ronald Reagan ustanowił 30 stycznia dniem solidarności z Polską. "Dzisiaj potrzebujemy tej solidarności jako sojusznicy wierząc, że aktywna obecność Stanów Zjednoczonych w Europie zapewnia naszemu kontynentowi bezpieczeństwo, rozwój i demokrację. Wyrazem tej solidarności jest silny Sojusz Północnoatlantycki oparty o silne Stany Zjednoczone i Europę, która musi robić więcej dla swojego bezpieczeństwa". - powiedział minister Siemoniak.

d3xsw17

Odnosząc się do roli Polski w NATO sekretarz obrony USA podkreślił, iż nasz kraj po przystąpieniu do Sojuszu stał się silnym partnerem USA w ramach NATO.

Podczas rozmów poruszono również kwestie związane ze współpracą wojskową, w tym misją w Afganistanie oraz ćwiczeniami, które odbywają się z udziałem żołnierzy obu armii. Omówiono także zagadnienia związane z pracami nad amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej w Europie. "Bardzo pozytywnie oceniliśmy stan dotychczasowej współpracy wojskowej. Przede wszystkim braterstwo broni w Afganistanie, oparte na działaniu ramię w ramię naszych żołnierzy, ale także wspólne ćwiczenia sił powietrznych z wykorzystaniem stale obecnych w Polsce, w ramach Aviation Detachment, amerykańskich żołnierzy" - powiedział minister Siemoniak.

Sekretarz obrony Chuck Hagel podkreślił, że Polska jest dla Stanów Zjednoczonych sojusznikiem strategicznym i starym przyjacielem. "Głęboko doceniamy udział Polski w misjach w Iraku oraz Afganistanie" - powiedział. Sekretarz obrony, jako jeden z przykładów dobrej współpracy pomiędzy naszymi krajami wymienił współdziałanie w ramach Aviation Detachment. "Jesteśmy zaangażowani w obronność Polski () Nasze kraje nadal będą współpracowały poprzez ćwiczenia lotnicze. () USA i Polskę łączy wspólny cel, jakim jest bezpieczeństwo międzynarodowe. Jesteśmy pewni, że nasz sojusz będzie się rozwijał. Będzie silny, mocny i skuteczny" - powiedział po spotkaniu w ministerstwie obrony narodowej Chuck Hagel.

Sekretarz Obrony USA odniósł się w swoim wystąpieniu także do współpracy w obszarze obrony przeciwrakietowej. Zapewnił, że Stany Zjednoczone są nadal "zdecydowanie zaangażowane" w rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. "Liczymy na to, że zostanie to zrealizowane w ramach trzeciego etapu wprowadzania europejskiej części systemu antyrakietowego w 2018 roku" - powiedział Hagel.


W piątek sekretarz obrony odwiedzi 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie stacjonują samoloty C-130 Hercules.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d3xsw17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xsw17