Trwa ładowanie...
d2dgzdm
wojna

MON: stanowisko gen. Petraeusa ws. polskich działań w Afganistanie (komunikat)

...

Share
d2dgzdm

20.12. Warszawa - Rzecznik prasowy MON przekazuje treść listu gen. Davida Petraeusa dot. polskich działań w Afganistanie:

Stanowisko gen. Davida Petraeus'a na temat polskich działań w Afganistanie

19.10. Kabul, Afganistan.

d2dgzdm

Miałem zaszczyt dowodzić siłami koalicyjnymi w Iraku, a obecnie - w Afganistanie.

W każdym przypadku żołnierze Wojska Polskiego byli i są bardzo ważnymi członkami sił koalicyjnych, demonstrując imponującą odwagę, profesjonalizm wojskowy i zaangażowanie w służbie. W obu misjach spędziłem dużo czasu z polskimi żołnierzami i bardzo wysoko oceniam ich wartości bojowe. Ponieważ służę z żołnierzami Wojska Polskiego przez prawie pięć i pół roku - w Bośni, Iraku i Afganistanie od 2001 r. czuję się wyjątkowo uprawniony do tego, aby oceniać ogromny wysiłek polskich wojsk w tych krajach, w tym obecne ich działania w Afganistanie.

W ubiegłym tygodniu odwiedziłem polskich żołnierzy w Ghazni i tak jak przed laty, byłem pod ogromnym wrażeniem wspaniałej pracy polskiego kontyngentu. Zarówno gen. bryg. Andrzej Reudowicz, jak i polscy żołnierze pododdziałów manewrowych, wojsk specjalnych oraz jednostek doradczo-szkoleniowych ustanowili doskonałe relacje ze swoimi afgańskimi partnerami. Prowadzą działania bardzo różnego typu w niebezpiecznej części Afganistanu i robią to wyjątkowo dobrze. W ciągu tych lat, podobnie jak w Iraku, Polacy ponieśli ciężkie straty, ale nigdy się nie zawahali. Dlatego też wszyscy członkowie Sojuszu przez ostatnie lata z aplauzem przyjmowali decyzje polskich władz o zwiększaniu zaangażowania Polski w operację w Afganistanie.

Podczas mojej ubiegłotygodniowej wizyty w Ghazni spotkałem się także z gubernatorem prowincji Ghazni oraz dowódcami afgańskiej armii i policji. Było dla mnie oczywiste, że nawiązali oni silne relacje partnerskie z gen. bryg. A. Reudowiczem i jego podwładnymi. Miałem także okazję przeprowadzić rozmowy z dowódcami sił innych państw koalicyjnych w głównej bazie wojskowej w Ghazni i było dla mnie oczywiste, że oni także mają doskonałe relacje z Polskimi żołnierzami, a także darzą ich wielkim szacunkiem.

d2dgzdm

Na zakończenie jeszcze raz pragnę podkreślić, że wspólna służba z Polakami w tej trudnej i ważnej misji to ogromny przywilej. Polacy służą swojemu narodowi, siłom koalicyjnym i Afganistanowi w sposób prawdziwie godny podziwu. Wszyscy Polacy powinni być dumni z ogromnego wysiłku Polskich żołnierzy w Afganistanie.

Generał David Petraeus

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

d2dgzdm

Podziel się opinią

Share
d2dgzdm
d2dgzdm