Trwa ładowanie...

Moneta warta sztabkę złota. Krugerrand obchodzi 50. urodziny

Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu godzin jej wartość wzrosła o prawie 100 złotych.

Moneta warta sztabkę złota. Krugerrand obchodzi 50. urodzinyFot: newsrm.tv
dp7649m
dp7649m

W obliczu ostatnich wydarzeń na rynkach finansowych uncja złota wyraźnie zyskała na wartości. Korzystają na tym m.in. posiadacze najsłynniejszych kolekcjonerskich monet o nazwie Krugerrand. W tym roku mija 50 lat od wprowadzenia na rynek pierwszych egzemplarzy.

Środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego o podwyżkach stóp procentowych i komunikat, że do końca roku będą jeszcze dwa takie ruchy wywołały spore zamieszanie na rynkach finansowych, o czym pisaliśmy dokładniej TUTAJ. Inwestorzy oczekiwali czegoś więcej, stąd wyraźna przecena dolara i jednoczesny mocny wzrost notowań złota.

Jedna uncja kruszcu, czyli około 31 gram, podrożała w ciągu kilkunastu godzin o prawie 100 zł. Jeszcze w środę na giełdach była wyceniana na 4860 zł, a w czwartek po południu na 4950 zł. Tyle właśnie kosztuje najsłynniejsza, jednouncjowa moneta Krugerrand, która w tym roku obchodzi swoje 50 urodziny.

- Krugerrand w przeciwieństwie do wszystkich innych monet bulionowych świata zawiera przede wszystkim domieszkę miedzi, która zapewnia jej dodatkową trwałość. Innym ważnym wyróżnikiem jest brak nominału. Moneta jest zawsze warta tyle, ile aktualnie kosztuje uncja złota, bo tyle właśnie złota zawiera w sobie. Sama natomiast jest nieco cięższa - podkreśla Michał Tekliński, prezes grupy Goldenmark w rozmowie z newsrm.tv.

dp7649m

Krugerrand jest bity w mennicy południowoafrykańskiej od 1967 roku. Do jego produkcji używa się 22-karatowego złota o próbie 916. Dotychczas wyprodukowano ponad 50 mln monet. Wartość każdej z nich odpowiada obecnej cenie złota. Z tego powodu przez wiele osób jest traktowana jako sposób na lokowanie pieniędzy.
W ciągu ostatnich kilkunastu godzin wartość jednej monety wzrosła o 100 zł. W rok zyskała na wartości prawie 200 zł, a przez dwa lata ponad dwa razy więcej.

Tym co charakteryzuje Krugerranda jest jego wytrzymałość i odporność na zarysowania. Monetę można też swobodnie dotykać i nie zostanie na niej ślad. Te właściwości ma dzięki domieszce miedzi.

- Te monety są w stałym obiegu, są ciągle wymieniane. Żadne inne monety nie są w stanie im dorównać - podkreśla Michał Tekliński.

W tym roku do obrotu trafił zupełnie nowy Krugerrand. Z okazji 50 rocznicy powstania pojawiły się monety z dodatkowym rocznicowym emblematem. Nakład tej serii jest ograniczony do 100 tys. egzemplarzy.

dp7649m

Krugerrandy są prawnym środkiem płatniczym w RPA, jednak obecnie nie są używane jako waluta. Są wykorzystywane jako lokata kapitału (wygodniejsze od sztabek złota) oraz jako monety kolekcjonerskie. Nazwa krugerrand pochodzi od nazwiska Paula Krugera, prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej w latach 80. i 90. XIX wieku oraz łańcucha górskiego Witwatersrand w okolicach Johannesburga, zbudowanego głównie z bogatych w kruszce złota kwarcytów.

dp7649m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp7649m