Trwa ładowanie...

Morgan Stanley: RPP będzie podnosić stopy proc. co 3 m-ce

W tym roku Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe jeszcze dwukrotnie, w sumie o 50 pb, a podwyżek należy oczekiwać w cyklu trzymiesięcznym - wynika z prognozy banku Morgan Stanley.
Share
Morgan Stanley: RPP będzie podnosić stopy proc. co 3 m-ce
Źródło: Jupiterimages
d3ybqsx

"Choć NBP podniósł stopy procentowe miesiąc wcześniej niż prognozowaliśmy, to nie zmieniamy naszej prognozy i oczekujemy jeszcze dwóch podwyżek w tym roku. Presja na inflację bazową jest ograniczona, rynek pracy nie stanowi zagrożenia, a wygląda na to, że prezes, którego głos jest szczególnie ważny przy tak podzielonej RPP, nadal niezbyt się martwi presją popytową. Nadal sądzimy, że nie ma mowy o podwyżkach miesiąc w miesiąc. Podwyżki co trzy miesiące to w obecnych okolicznościach rozsądny scenariusz" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

"Sądzimy, że dynamika sprzedaży detalicznej się obniży, a oczekiwania inflacyjne w kwietniu się obniżą" - dodano.

"Głównym ryzykiem dla prognozy jest możliwość, że w kwietniu Belka został przegłosowany i że w Radzie jest sześciu jastrzębi. W takim przypadku polityka monetarna może się stać mniej konsekwentna, a tempo podwyżek trudniejsze do przewidzenia" - zaznaczono.

Bank prognozuje, że cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce zakończy się w III kw. 2012 r., kiedy główna stopa procentowa będzie na poziomie 5,25 proc. (PAP)

d3ybqsx

Podziel się opinią

Share
d3ybqsx
d3ybqsx