Trwa ładowanie...
db8my6i

MŚ: nowe regulacje prawne ws. GMO (komunikat)

...

db8my6i
db8my6i

14.03. Warszawa - Ministerstwo Środowiska informuje:

Polska przygotowała nową regulację prawną w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Projektowane przepisy są w pełni zgodne z prawem UE, tzn. dyrektywą 90/219/EWG i 98/81/WE (zastąpionymi w 2009r. dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/41/WE). Ustawa ta była bowiem przedmiotem podwójnej notyfikacji w roku 2009, a proponowane przez rząd RP rozwiązania zyskały akceptację Komisji Europejskiej.

Projekt nowej ustawy o GMO jest obecnie procedowany w polskim Parlamencie. Przepisy dotyczące zamkniętego użycia zyskały aprobatę posłów rozpatrujących ten projekt w trakcie prac podkomisji nadzwyczajnej do rozparzenia rządowego projektu ustawy prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Niemniej jednak prowadzone prace nie zostały jeszcze zakończone. Po ich wejściu w życie ewentualnie postępowanie przed ETS, związane z tym naruszeniem zostanie zakończone.

Sprawa ta toczy się od roku 2009, kiedy Komisja Europejska skierowała uzasadnioną opinię do rządu Rzeczypospolitej Polskiej na mocy art. 226 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Naruszenie dotyczyło kilku artykułów dyrektywy Rady 98/81/WE z 26 października 1998r. zmieniającej dyrektywę 90/219/EWG w sprawie ograniczonego stosowania mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie, nietransponowanych lub nieprawidłowo transponowanych do ustawy z 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. z 2007 r. Nr 36, poz. 233 z późn. zm).

db8my6i

Rząd RP odpowiadając na uzasadnioną opinię w sierpniu 2009r udzielił wyczerpujących wyjaśnień, a także przychylił się w części do stanowiska KE, informując jednocześnie, że wszystkie uchybienia zostaną usunięte.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

db8my6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db8my6i