Trwa ładowanie...

MSP chce wciąż sprzedać swoje udziały w Presspublice

Resort skarbu w dalszym ciągu chce pozbyć się swoich udziałów w Presspublice - poinformował w piątek PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. Nowym współwłaścicielem spółki, która wydaje m.in. gazetę "Rzeczpospolita", został w piątek biznesmen Grzegorz Hajdarowicz.

MSP chce wciąż sprzedać swoje udziały w PresspubliceŹródło: Jupiterimages
d3t71hu
d3t71hu

W piątkowym komunikacie przesłanym PAP spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, poinformowała, że zawarła umowę kupna spółki Mecom Poland Holdings, do której należy 51,01 proc. udziałów Presspubliki. Resztę akcji ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

- Ministerstwo Skarbu Państwa w dalszym ciągu chce wyjść z tej inwestycji, w której jesteśmy mniejszościowym udziałowcem. Nie ma potrzeby, żeby Skarb Państwa był udziałowcem firmy, która wydaje gazety - powiedział PAP Wewiór.

Dodał też, że jeżeli nowy właściciel będzie zainteresowany zakupem udziałów PW "Rzeczpospolita", to będzie mógł uczestniczyć w procesie prywatyzacji tych akcji.

Wiadomo, że Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja będzie zamknięta dopiero po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

d3t71hu

Waldemar Stachowiak, analityk z IPOPEMA powiedział PAP, że "Rzeczpospolita ma prawie czterokrotnie mniejsze przychody reklamowe niż Gazeta Wyborcza i znacznie mniejsze przychody ze sprzedaży egzemplarzowej". Według niego główny właściciel będzie miał sporo do powiedzenia, "ale nadal udziałowcem będzie tam Skarb Państwa". - Podejrzewam, że wpływy państwa pozostaną takie, jak były. Nie chciałabym spekulować, gdyż trudno ocenić, jak w orientacji politycznej będzie się to przekładało - podsumował.

Medioznawca Jakub Bierzyński, szef Omnicom Media Group w Polsce powiedział, że z punktu widzenia zwykłego obywatela ta zmiana nic nie znaczy. - Trudno to komentować, gdyż jedyny komentarz może wynikać ze znajomości planów inwestycyjnych pana Hajdarowicza. Ja ich nie znam - powiedział. Dodał, że nie za bardzo rozumie decyzji inwestycyjnej Hajdarowicza. - Wygląda na to, że on ma strategię kupowania tytułów w kłopotach - powiedział.

Szef związku "Solidarność" w "Rzeczpospolitej" Piotr Kościński powiedział PAP, że o transakcji został powiadomiony w czwartek wieczorem.

- Dziś odbyło się spotkanie zarządu z pracownikami. Dyskusja na ten temat była dość ogólna, nie wykraczająca zbyt wiele poza informacje, które ukazały się w mediach. Aczkolwiek prezes zarządu Paweł Bień dość optymistycznie mówił, że nowy właściciel chce rozwijać firmę i nie planuje żadnych dramatycznych zmian - powiedział.

d3t71hu

Kościński powiedział, że w spotkaniu nie uczestniczył nowy właściciel. - Transakcja nie jest jeszcze zakończona. Na pewno będziemy chcieli go zapytać o plany wobec spółki. Zawsze zmiana właściciela firmy to jest jakiś szok. Komunikat ze strony zarządu był zdecydowanie uspakajający - podsumował.

Dziennikarze, z którymi rozmawiała PAP, powiedzieli, że zarząd przekazał informacje, iż plan oszczędnościowy w spółce nadal będzie realizowany. Wciąż mają też wychodzić wszystkie tytuły.

Do czasu nadania depeszy zarząd spółki Presspublica nie udzielił komentarza PAP.

d3t71hu

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym portalu www.rp.pl. Przychody grupy Presspublica wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.

Jak podkreślił nabywca w komunikacie, "dziennik +Rzeczpospolita+ to nie tylko jeden z liderów prasy codziennej w Polsce; to przede wszystkim gazeta opiniotwórcza, od której dzień zaczyna większość szefów firm, menadżerów czy polityków".

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces".

Założyciel i główny udziałowiec Grupy Gremi Grzegorz Hajdarowicz tłumaczy, że transakcja jest elementem ogłoszonej ponad rok temu strategii rozwoju.

d3t71hu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t71hu