MSW: akcja "Nie dla czadu" (komunikat)
...
01.03. Warszawa - MSW informuje:
Jeszcze przez miesiąc będzie trwała wspólna akcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Państwowej Straży Pożarnej "Nie dla czadu". MSW oraz służby podległe ministerstwu cały czas proszą o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i nieustannie apelują o sprawdzanie przewodów kominowych.
Tegoroczny okres grzewczy (od października 2012 r. do 26 lutego br.) to ponad 3100 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, ponad 1800 poszkodowanych oraz 83 ofiary zatrucia tlenkiem węgla. W ubiegłorocznym sezonie (od listopada 2011r. do marca 2012r.) strażacy odnotowali prawie 3700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1800 poszkodowanych oraz 106 śmiertelnych ofiar.
Zdecydowanej większości tych tragedii można było uniknąć, gdyby przestrzegane były podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nawet tak niewinna z pozoru rzecz, jak zaklejenie klatki wentylacyjnej, może okazać się tragiczna w skutkach.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz z podległymi służbami cały czas w ramach akcji "Nie dla czadu" informują czym jest czad i jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla.
Przypominamy jakie zagrożenia niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejanie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w naszych domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla pozwoli, aby nasze domy i mieszkania stały się bezpieczniejsze.
Mniej ofiar mrozów
W zimowych miesiącach policjanci odnotowywali również ofiary wychłodzeń. W lutym br. z tego powodu zmarło 13 osób. To o 74 ofiary mniej niż w lutym zeszłego roku, kiedy zmarło 87 osób. Według policyjnych danych od października 2012 roku do końca lutego br. z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 150 osób. Najwięcej ofiar mrozów policja odnotowała w grudniu 2012 roku, było ich 62.
Zima 2012/2013 to także 15 ofiar wychłodzenia w październiku 2012 roku; 5 ofiar w listopadzie 2012 roku; 62 ofiary w grudniu 2012 roku, a także 55 ofiar w styczniu 2013 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/