MSW: Bądź bezpieczny zimą (komunikat)
...
30.11.2012 15:05
30.11. Warszawa - MSW informuje:
Synoptycy prognozują, że zbliżający się weekend i początek przyszłego tygodnia przyniosą spore ochłodzenie i opady śniegu. Temperatura spadnie poniżej zera. W związku z nadchodzącymi niskimi temperaturami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych, a także o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.
Ze statystyk straży pożarnej wynika, że każdy sezon grzewczy w Polsce to około stu ofiar tlenku węgla. Podczas dwóch poprzednich sezonów grzewczych (listopad-marzec) tlenek węgla zabił w sumie 217 osób, a prawie 4 tys. osób zostało poszkodowanych. Najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r., w którym w wyniku zatrucia czadem zmarły 54 osoby. Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Nawet tak niewinna z pozoru rzecz, jak zaklejenie kratki wentylacyjnej może okazać się tragiczna w skutkach.
Początek tegorocznego sezonu grzewczego to już 17 ofiar. Do śmiertelnych zatruć czadem doszło m.in. w Warszawie, Katowicach, Raciborzu, Malborku, Nowym Sączu i Siemianowicach Śląskich. Od 15 września do 29 listopada br. odnotowano 726 interwencji strażaków związanych z tlenkiem węgla. Poszkodowane zostały 384 osoby.
W Polsce wciąż zbyt wiele osób nie wie, czym jest czad i jak ustrzec się przed zatruciem. A wystarczy odrobina przezorności i sprawny czujnik tlenku węgla. Pamiętajmy, że zagrożenie tlenkiem węgla dotyczy każdego z nas.
Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.
Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów. Tylko podczas ubiegłej doby (29 listopada br.) Państwowa Straż Pożarna odnotowała 155 pożarów. Ze statystyk strażaków wynika, że w Polsce od początku roku w prawie 171 tys. pożarów zginęły 533 osoby. W sezonie grzewczym do zaprószenia ognia bardzo często dochodzi podczas dogrzewania domów.
Mimo, że prawdziwa zima dopiero przed nami, to w okresie od 26 października br. do 29 listopada br. w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło już 20 osób. W związku z prognozowanymi niskimi temperaturami, służby apelują, aby zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze - zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie.
W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze na bieżąco kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej. Informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski w trudnym zimowym okresie.
W związku z prognozowanymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem policjanci apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących trudnych warunków atmosferycznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/