Trwa ładowanie...
d12mhnm

MSW: Pierwsza decyzja o przywróceniu obywatelstwa polskiego (komunikat)

...

d12mhnm

28.05. Warszawa - MSW informuje:

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki wydał pierwszą decyzję o przywróceniu obywatelstwa polskiego. Od dwóch tygodni cudzoziemcy mogą starać się o obywatelstwo polskie, które w przeszłości posiadali i utracili je przed 1 stycznia 1999 roku. Przywrócenie obywatelstwa polskiego jest nowym rozwiązaniem prawnym. Do tej pory cudzoziemcy nie mogli starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Dotychczas cudzoziemcy mogli nabyć obywatelstwo polskie m.in. poprzez nadanie przez Prezydenta RP.

Z procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego mogą skorzystać m.in. osoby, które na przełomie sierpnia 1962 roku a grudnia 1998 roku nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie.

Cudzoziemcy, którzy w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie i je utracili przed 1 stycznia 1999 roku, mogą starać się o jego przywrócenie, do ministra spraw wewnętrznych. W tym celu cudzoziemiec zwraca się do ministra spraw wewnętrznych ze specjalnym wnioskiem. Natomiast cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

d12mhnm

Cudzoziemcy, którzy utracili obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 roku mogli i nadal mogą występować o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP.

Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego zawiera m.in. dane cudzoziemca, adres zamieszkania, oświadczenie o posiadaniu w przeszłości obywatelstwa polskiego, informacje o okolicznościach jego utraty, a także życiorys.

Do wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego cudzoziemiec dołącza m.in. dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego, a także fotografię.

Wnioski, oświadczenia i dokumenty sporządzone w języku obcym, należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym m.in. przez tłumacza przysięgłego lub przez konsula.

d12mhnm

Minister spraw wewnętrznych wydaje decyzję w sprawie przywrócenia obywatelstwa polskiego w oparciu o przepisy ustawy o obywatelstwie polskim, w postępowaniu stosując przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Przepisy ustawy z 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim oraz rozporządzenia z 8 maja 2012 roku w sprawie wzoru formularza wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego oraz fotografii dołączanej do wniosku weszły w życie 15 maja br.

Formularz wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego dostępny jest na stronie MSW.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d12mhnm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12mhnm