MSW: ponad 570 wniosków o abolicję (komunikat)
...
10.01. Warszawa - MSW informuje:
Od początku stycznia, czyli od uruchomienia abolicji już ponad 570 osób złożyło wnioski o zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce, z czego najwięcej około 400 w województwie mazowieckim. Najliczniej o abolicję występują obywatele Ukrainy, Wietnamu i Armenii. Wnioski o abolicję można składać do 2 lipca 2012 roku. Abolicja jest udzielana na okres 2 lat.
Według aktualnych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców dotychczas wpłynęło ponad 570 wniosków od cudzoziemców o zalegalizowanie pobytu. Najwięcej wniosków o abolicję wpłynęło do wojewody mazowieckiego (390 wniosków), a ponadto także wojewodów: łódzkiego (58 wniosków), lubelskiego (23 wnioski), dolnośląskiego (19 wniosków), śląskiego (14 wniosków), kujawsko-pomorskiego (11 wniosków).
Najczęściej o abolicję występują obywatele Ukrainy (176 osób), Wietnamu (157 osób), Armenii (98 osób), Rosji (23 osoby), Chin (17 osób), Białorusi i Nigerii (po 15 osób). Pozostali cudzoziemcy ubiegający się o zalegalizowanie pobytu są obywatelami Pakistanu, Gruzji, Tunezji, Maroko, Algierii, Egiptu oraz Indii.
Wnioskodawcy ubiegający się o abolicję to w przeważającej liczbie ludzie młodzi, w przedziałach wiekowych: 31-45 lat (176 osób), 18-30 lat (135 osób), do 17 roku życia (19 osób).
Poprzednie abolicje dla cudzoziemców były przeprowadzone w 2003 i w 2007 roku.
W 2003 roku wpłynęło nieco ponad 3,5 tys. wniosków o zalegalizowanie pobytu w Polsce. W tym czasie wojewodowie wydali łącznie około 2,7 tys. zezwoleń na abolicję, najwięcej wojewodowie: mazowiecki (802 zgody na abolicję), małopolski (352 zgody na abolicję), dolnośląski (341 zgód na abolicję). Z abolicji skorzystali najliczniej obywatele Armenii (nieco ponad 1,2 tys. zezwoleń), Wietnamu (ponad 1 tys. zezwoleń) oraz ponadto obywatele: Ukrainy (68 cudzoziemców), Mongolii (51 cudzoziemców), Rosji (41 cudzoziemców), Rumunii (20 cudzoziemców) oraz Azerbejdżanu i Syrii (po 19 cudzoziemców).
Podczas akcji abolicyjnej, przeprowadzonej w 2007 roku wpłynęło nieco ponad 2 tys. wniosków. Wojewodowie wydali łącznie ponad 1,3 tys. decyzji o przyznaniu abolicji, w tym najwięcej wojewoda: mazowiecki (947 decyzji o legalizacji pobytu), łódzki (80 decyzji o legalizacji pobytu), śląski (79 decyzji o legalizacji pobytu) oraz szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców (66 decyzji). Swój pobyt zalegalizowali najliczniej obywatele: Wietnamu (901 osób) oraz Armenii (314 osób), a także Ukrainy (36 osób).
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że 1 stycznia 2012 r. weszła w życie abolicja umożliwiająca zalegalizowanie pobytu cudzoziemcom nielegalnie przebywającym w Polsce. Z abolicji mogą skorzystać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku, a ponadto ich pobyt w naszym kraju jest: - nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 roku, - nieprzerwany co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu oraz - wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku. Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce. Postępowania w tych sprawach prowadzą wojewodowie oraz Szef Urzędu do
Spraw Cudzoziemców.
Wniosek o zalegalizowanie pobytu cudzoziemcy można składać do 2 lipca 2012 roku, do wojewody właściwego ze względu na miejsce ich pobytu. Wnioski te są przyjmowane przez pracowników wydziałów lub oddziałów do spraw cudzoziemców urzędów wojewódzkich.
Dla ułatwienia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na swojej stronie internetowej (www.msw.gov.pl) opublikowało poradnik informacyjny dotyczący abolicji. Informacje zostały przetłumaczone na cztery języki: angielski, rosyjski, wietnamski i ukraiński. Dzięki nim cudzoziemcy mogą dowiedzieć się na temat możliwości zalegalizowania swojego pobytu w Polsce. Uruchomiona została także strona internetowa poświęcona zagadnieniom abolicji - Bądź legalnie, pod linkiem: http://abolicja.gov.pl/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/