MSW: Wspólne polsko-niemieckie placówki graniczne (komunikat)
...
25.09. Warszawa - MSW informuje:
Podczas pół roku funkcjonowania pilotażowego programu wspólnych placówek, funkcjonariusze polskich i niemieckich służb przeprowadzili 439 patroli. Polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci zatrzymali 212 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę oraz ujawnili kradzione samochody o wartości prawie pół miliona złotych. Pilotażowy program "Wspólne polsko-niemieckie placówki graniczne" rozpoczął się w marcu br. i potrwa rok. W kwietniu br. w Świecku projekt wspólnie zainaugurowali Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych i Hans - Peter Friedrich, federalny minister spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.
Wspólne polsko - niemieckie patrole funkcjonują od lat, ale pomysł wspólnych placówek to nowatorska idea związana z realizacją zadań w obrębie wspólnej granicy wewnętrznej Unii Europejskiej.
Pilotażowym projektem objęte zostały dwie Placówki Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej: Placówka Straży Granicznej w Świecku i Placówka Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz dwie Inspekcje BPOL (Policji Federalnej Niemiec).
Projekt wspólnych polsko - niemieckich placówek dotyczy funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Świecku i w Zgorzelcu oraz funkcjonariuszy z Inspekcji Policji Federalnej Niemiec z Frankfurtu nad Odrą i Ludwigsdorfu. Łącznie działania w ramach wspólnych placówek pełni 25 funkcjonariuszy polskich i 25 funkcjonariuszy niemieckich. We Wspólnej Polsko - Niemieckiej Placówce Granicznej w Świecku pełni służbę 10 funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Świecku oraz 10 funkcjonariuszy ze strony BPOL - Policji Federalnej Niemiec. Natomiast we Wspólnej Polsko - Niemieckiej Placówce Granicznej w Ludwigsdorfie zaangażowanych jest 15 funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz 15 funkcjonariuszy ze strony BPOL - Policji Federalnej Niemiec.
Wszyscy funkcjonariusze posługują się dwoma językami - polskim i niemieckim, co ułatwia kontakt przy wykonywaniu zadań po drugiej stronie granicy. Patrole zawsze są mieszane, niezależnie od miejsca pełnienia służby. Efektywność działalności wspólnych placówek zwiększa bezpośrednia i szybka wymiana informacji pomiędzy służbami Polski i Niemiec.
W ciągu pół roku funkcjonowania wspólnych placówek funkcjonariusze przeprowadzili 439 służb patrolowych na terenach przygranicznych. Podczas patroli zatrzymano 212 cudzoziemców. Większość zatrzymań wiązała się z nielegalnym pobytem i przekraczaniem granicy przy użyciu wyłudzonych wiz i sfałszowanych dokumentów. Ponadto funkcjonariusze ujawnili kradzione samochody o wartości 480 tys. zł.
Projekt pilotażowy rozpoczął się 1 marca br. 23 kwietnia br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych i Hans - Peter Friedrich, federalny minister spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec w Świecku oficjalnie zainaugurowali projekt "Wspólne polsko - niemieckie placówki graniczne". Pierwszy etap projektu ma w założeniu potrwać rok, czyli do końca lutego 2013 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ wni/