Trwa ładowanie...
db3zigq

MSWiA: powstanie centralne repozytorium informacji publicznych (komunikat)

...

db3zigq
db3zigq

05.07. Warszawa - MSWiA informuje:

Rada Ministrów przyjęła podczas posiedzenia 5 lipca br. projekt nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez MSWiA.

Powstanie centralne repozytorium informacji publicznych - nowy tryb dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania. Znajdą się w nim informacje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego. Zasób informacyjny oraz podmioty obowiązane do jego przekazania do centralnego repozytorium określi w drodze rozporządzenia premier. Projekt nowelizacji wprowadza do krajowego porządku także unijne regulacje dotyczące zasad ponownego wykorzystywania informacji publicznej.

Podstawowym celem nowelizacji jest wprowadzenie do krajowego prawodawstwa nowego trybu dostępu do informacji publicznej oraz zasad ponownego wykorzystywania, które zostały określone w dyrektywie unijnej 2003/98/WE.

db3zigq

Centralne repozytorium informacji publicznych - to nowy tryb dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania. Wyznaczone podmioty publicznoprawne będą przekazywać do repozytorium - określone przez premiera - zasoby informacyjne. Zasób informacyjny określono jako szczególny rodzaj informacji publicznych o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego. Premier w rozporządzeniach określi zasób informacyjny przeznaczony do umieszczenia w centralnym repozytorium.

Co do zasady, każdemu będzie przysługiwać prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej - bez ograniczeń i bezpłatnie. Jeśli jednak przygotowanie informacji do ponownego wykorzystywania będzie wymagało poniesienia dodatkowych kosztów, trzeba będzie zapłacić za jej udostępnienie.

Zasady ponownego wykorzystywania informacji publicznej nie mogą naruszać prawa dostępu do niej i wolności jej rozpowszechniania. Przekazywanie informacji publicznej na cele ponownego wykorzystywania nie może ograniczać prawa innych osób, które będą chciały z niej skorzystać, chyba że jest to niezbędne do prawidłowego wykonywania zadań publicznych. Każda informacja publiczna ma podlegać udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach: przejrzystości, niedyskryminacji i niewyłączności.

Zgodnie z projektem nowelizacji, informacje do ponownego wykorzystywania mają być dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) lub w centralnym repozytorium informacji publicznych. Będzie je można także udostępnić w inny sposób, np. zamieszczając w serwisie internetowym lub odpowiadając na wniosek osoby zainteresowanej - np. jeśli informacja nie znajduje się w BIP lub w centralnym repozytorium.

db3zigq

Wzór wniosku o przekazanie informacji publicznej w celu jej ponownego wykorzystywania określi minister spraw wewnętrznych i administracji, w drodze rozporządzenia.

Ze względu na ochronę porządku publicznego i ważny interes gospodarczy ograniczono dostęp do niektórych informacji publicznych. Chodzi np. o analizy prywatyzacyjne zlecane przez ministra Skarbu Państwa dla potrzeb gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, w tym jego komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt nowelizacji ogranicza także dostęp do instrukcji negocjacyjnych, czyli zgodnie ze zwyczajem międzynarodowym do momentu podpisania umowy jej tekst nie będzie podawany do informacji publicznej.

Nowe regulacje mają wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących centralnego repozytorium. Te powinny obowiązywać po 12 miesiącach od daty publikacji (w przypadku centralnego repozytorium konieczne będzie przeprowadzenie prac techniczno-organizacyjnych w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq