MSZ: doroczne posiedzenie Polskiego Komitetu ds. UNESCO (komunikat)
...
24.02.2014 | aktual.: 24.02.2014 17:38
24.02. Warszawa - MSZ informuje:
- Wejście Polski do Komitetu Światowego Dziedzictwa, najbardziej elitarnej i prestiżowej instytucji UNESCO, to nasz wielki sukces, wszystkich instytucji współpracujących w ramach Komitetu, w tym MSZ - oceniła podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys w przemówieniu podczas dorocznego posiedzenia Polskiego Komitetu ds. UNESCO na Zamku Królewskim w Warszawie. - Jest to także wyzwanie i szansa na wzmocnienie obecności Polski (w organizacji) oraz promocję kompetencji naszych ekspertów - dodała wiceszefowa MSZ.
Mówiąc o działalności Komitetu wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła jego zaangażowanie na rzecz wzmocnienia Programu Pamięć Świata, którego celem jest zachowanie dostępu do dziedzictwa dokumentacyjnego. Spośród działań Komitetu zasługujących na szczególne wyróżnienie Henryka Mościcka-Dendys wskazała wpisanie kolejnych polskich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa oraz na Listę Pamięci Świata. W pierwszym przypadku chodzi o wpis 16 cerkwi leżących na terenie Polski i Ukrainy w regionie Karpat oraz rozszerzenie wpisu Kopalni Soli w Wieliczce o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce. W odniesieniu do Listy Pamięci Świata chodzi o zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz wpisane wspólnie z Turcją traktaty pokojowe zawarte od II połowy XV do końca XVIII w. między Królestwem Polski i Imperium Tureckim.
Z punktu widzenia MSZ, jak podkreśliła wiceminister, szczególnie ważna jest działalność Komitetu na rzecz dialogu euro-arabskiego, w tym programy wspierające rozwój demokracji. Dialog ten "nabrał szczególnej wagi w obliczu wydarzeń wiosny arabskiej, a zaangażowanie Polski w tym obszarze uwiarygadnia nasze działania na rzecz procesów demokratyzacyjnych nie tylko na wschodzie, ale i na południu Europy" - zaznaczyła wiceszefowa polskiej dyplomacji.
Polski Komitet ds. UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wychowania, Nauki i Kultury) ma status organu doradczego Rady Ministrów. Pełni rolę łącznika pomiędzy UNESCO, której siedziba znajduje się w Paryżu a polskimi instytucjami rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Misją Komitetu jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, informacji i komunikacji. Do flagowych programów realizowanych przez Komitet należy wspomniany dialog euro-arabski oraz rozbudowany program stypendialny.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/