Trwa ładowanie...
d3rxwco

MSZ: Jan Karski upamiętniony przez Senat USA (komunikat)

...

Share
d3rxwco

02.04. Warszawa - MSZ informuje:

Senat USA jednogłośnie przyjął we wtorek rezolucję upamiętniającą postać Jana Karskiego, wybitego Polaka i humanisty, który usiłował powstrzymać Holokaust.

- Decyzja Senatu jest wyrazem uznania dla dziedzictwa wielkiego Polaka, którego stulecie urodzin obchodzimy nie tylko w naszym kraju poprzez ustanowiony przez Sejm RP "Rok Jana Karskiego", ale również w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie - skomentował przyjęcie rezolucji Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf. - Reprezentując Polskę stolicy USA, w której Jan Karski przez ponad 50 lat jako profesor Uniwersytetu w Georgetown był orędownikiem pokoju, sprawiedliwości i ludzkiej solidarności, czujemy się szczególnie odpowiedzialni za upamiętnienie 100 rocznicy jego urodzin - podkreślił Ambasador. Nawiązał również do planowanych wydarzeń poświęconych Janowi Karskiemu przygotowanych przez Ambasadę RP w Waszyngtonie - koncertów muzycznych, wykładów i wystaw.

W promocję idei szczególnego uhonorowania Jana Karskiego przez amerykański Senat zaangażowane były Fundacja Edukacyjna im. Jana Karskiego w Nowym Jorku oraz Muzeum Historii Polski, wspierani przez Ambasada RP w Waszyngtonie. Wśród inicjatorów akcji był również senator Włodzimierz Cimoszewicz. Dzięki tym działaniom, 5 marca br. projekt rezolucji został zgłoszony na forum Komisji Spraw Zagranicznych przez jej przewodniczącego senatora Roberta Menendeza, wspólnie z senatorami ze stanu Illinois Markiem Kirkiem oraz Richardem Durbinem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d3rxwco
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxwco
d3rxwco