Trwa ładowanie...
d3ybqsx

MSZ: o Syrii i Partnerstwie Wschodnim na spotkaniu szefów dyplomacji UE w Wilnie (komunikat)

...
Share
d3ybqsx

07.09. Warszawa - MSZ informuje:

Ukraina powinna zdwoić wysiłki przed październikową ewaluacją ze strony UE tak, by w listopadzie mogła podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią - powiedział minister Radosław Sikorski w czasie wizyty w Wilnie. Zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego, europejska polityka bezpieczeństwa i obrony oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie były najważniejszymi tematami odbywającego się tam w dniach 6-7 września nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE (w tzw. formule Gymnich).

Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego UE może dojść do podpisania umowy z Ukrainą i parafowania umów z krajami obecnie je negocjującymi. W sobotę w obradach ministrów państw UE wziął także udział sekretarz stanu USA John Kerry. Z ministrami krajów UE rozmawiał m.in. o sytuacji w Syrii.

d3ybqsx

- Wszyscy potępiamy użycie broni chemicznej. Widzę coraz mniej wątpliwości co do tego, że to nie może pozostać bez odpowiedzi. I rosnącą determinację, aby dowody przedstawić na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ - mówił minister Sikorski. Dodał, że "poparcie UE pomoże sekretarzowi Kerry'emu w wysiłkach na rzecz wznowienia rozmów pokojowych między Izraelczykami a Palestyńczykami".

W Wilnie minister Sikorski spotkał się też z szefem litewskiej dyplomacji Linasem Linkeviciusem i rozmawiał o relacjach polsko-litewskich.

- Dziękuję osobiście panu ministrowi za to, co robi, aby zrealizować zobowiązania kolejnych rządów Litwy, także program tego rządu. Ufam swojemu przyjacielowi Linasowi i mam nadzieję zobaczyć praktyczne rezultaty - powiedział minister Sikorski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/ eaw/

d3ybqsx

Podziel się opinią

Share
d3ybqsx
d3ybqsx