MSZ: pierwsze polskie wydanie książki prof. Rafała Lemkina (komunikat)
...
18.02.2014 | aktual.: 19.02.2014 07:08
18.02. Warszawa - MSZ informuje:
- Dzięki osobistym wysiłkom Lemkina dostrzeżono potrzebę uregulowania w prawie międzynarodowym problemu zdefiniowanego przez niego jako "ludobójstwo" - podkreśliła podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys otwierając debatę z okazji pierwszego polskiego wydania książki wybitnego polskiego prawnika Rafała Lemkina pt. "Rządy państw Osi w okupowanej Europie". Książkę wydało Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys wskazała na przełomowe znaczenie dzieła, w którym Rafał Lemkin po raz pierwszy napisał o "ludobójstwie" jako nowym pojęciu w prawie międzynarodowym. - Książka "Rządy państw Osi w okupowanej Europie" stanowi udokumentowany zapis zbrodni niemieckich w okupowanych krajach. Analizując regulacje prawne wprowadzone na terytorium krajów okupowanych przez państwa Osi autor unaocznia bezprecedensową skalę zbrodni, której mało kto był świadomy w czasie, gdy Rafał Lemkin pracował nad książką - zwróciła uwagę wiceszefowa MSZ.
W debacie, która odbyła się 18 lutego 2014 r. w Warszawie, wzięli udział: sędzia Philippe Kirsch, pierwszy prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego i laureat I edycji Międzynarodowej Nagrody im. R. Lemkina ufundowanej przez ministra spraw zagranicznych, prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, a także prof. Roman Kuźniar. Wśród gości znaleźli się prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Prof. Roman Kuźniar podkreślił, że Rafał Lemkin należy do grona największych postaci w historii światowych zmagań o ochronę praw człowieka: - Dzięki Konwencji w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa, którą zainicjował, dał początek nowemu podejściu do ochrony praw człowieka. Jego istotą jest obowiązek międzynarodowej współpracy polegającej na zapobieganiu masowym i ciężkim naruszeniom praw człowieka oraz na karaniu ich sprawców - stwierdził profesor. Sędzia Kirsch wskazał z kolei na dotychczasowe osiągnięcia systemu sprawiedliwości międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem roli Międzynarodowego Trybunału Karnego. Dodał, że choć międzynarodowe prawo karne znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, dokonuje się bezprecedensowa harmonizacja prawa międzynarodowego i krajowego. Profesor Adam Rotfeld zwrócił natomiast uwagę na pionierski zakres prac Lemkina.
Publikacja została dofinansowana przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie wydanie ukazało się 70 lat po opublikowaniu książki w Waszyngtonie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/