MSZ: Polska silnie zaangażowana w politykę wschodnią UE (komunikat)
...
11.04.2014 | aktual.: 11.04.2014 20:38
11.04. Warszawa - MSZ informuje:
Perspektywy rozwoju Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacja w regionie Europy Wschodniej były tematami spotkania podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i dyrektora politycznego Jarosława Bratkiewicza z wiceministrami spraw zagranicznych i dyrektorami odpowiedzialnymi za sprawy europejskie z państw Partnerstwa Wschodniego.
Wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Polska kontynuuje silne zaangażowanie we wschodnią politykę Unii Europejskiej i zabiega o dalszy rozwój Partnerstwa, w tym jego konkretnych programów i działań, w celu zapewnienia dalszych korzyści i wsparcia wszystkim partnerom.
W spotkaniu w Warszawie 11 kwietnia 2014 r. uczestniczył także Stefan Gullgren, dyrektor Departamentu Europy Wschodniej MSZ Szwecji. Kraj ten razem z Polską w 2009 r. zainicjował unijną politykę Partnerstwa Wschodniego, która obejmuje sześć państw: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.
W trakcie spotkania partnerzy podkreślili znaczenie Partnerstwa Wschodniego, zwracając uwagę na wagę tej polityki, w tym także dla ich wewnętrznych reform i transformacji. Podkreślili, że szczególnie w obecnej sytuacji istotne jest powstrzymanie się od krytyki Partnerstwa, pogłębianie współpracy i intensyfikacja dialogu, szczególnie w formule wielostronnej w ramach Partnerstwa. Wskazywali także na potrzebę określenia celów wykraczających poza obecną formułę Partnerstwa Wschodniego, które obejmowałyby wszystkie kraje partnerskie, niezależnie od ich obecnych priorytetów integracyjnych.
Omawiając relacje międzynarodowe uczestnicy spotkania wyrazili także zaniepokojenie obecną sytuacją w regionie, wskazując na jej możliwe konsekwencje dla międzynarodowego porządku prawnego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/