MSZ: przekazanie cennych archiwalnych do Archiwum Akt Nowych (komunikat)

...

22.04.2013 | aktual.: 22.04.2013 14:38

22.04. Warszawa - MSZ informuje:

Kolekcję ponad 50 teczek zawierających unikalne dokumenty związane z działalnością polskich ambasad i konsulatów z lat 1918-1945 przekazał dzisiaj podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid do Archiwum Akt Nowych na ręce dyrektora Tadeusza Krawczaka.

- Dzięki pracy naszych dyplomatów kolejne cenne archiwa zostały ocalone - powiedział w trakcie uroczystości podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid. - Wszystkie te teczki trafiają do Archiwum Akt Nowych w bardzo dobrym stanie, dlatego też cieszę się, że dzięki państwa staraniom przyszli naukowcy, historycy będą mogli je badać - podkreślił wiceminister.

To kolejne archiwalia, które udało się sprowadzić do Polski dzięki pracy polskich dyplomatów i archiwistów. Pochodzą one m.in. z Buenos Aires, Ottawy, Goeteborgu, Kurytyby oraz Casablanki. Dokumenty te stanowią ważne uzupełnienie wiedzy historycznej o działaniach polskich placówek dyplomatycznych w okresie II Rzeczypospolitej.

Archiwalia zostały przekazane w obecności naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr. hab. Władysława Stępniaka, który podziękował służbie dyplomatycznej "za ten znaczący wysiłek, by sprowadzić je do Warszawy".

- Mam bardzo głęboką świadomość, że akta polskiej dyplomacji, przede wszystkim z okresu międzywojennego, uległy znaczącemu rozproszeniu. Zarówno przed polską służbą dyplomatyczną, jak i władzami archiwalnymi naszego kraju, stoi bardzo poważne zadanie skupienia informacji i pozyskania do zbiorów państwowych wszystkich tych materiałów, które przez polską dyplomację zostały wytworzone - zaznaczył naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak.

Wśród najciekawszych dokumentów warto wymienić m.in.: teczkę osobową Jerzego Iwaszkiewicza (kuzyna Jarosława Iwaszkiewicza), który pod nazwiskiem "George Kmicic" służył w Legii Cudzoziemskiej, odnalezione w Kanadzie dokumenty związane z podpisaniem układu Sikorski-Majski w 1941 r., a także przemówienie gen. Władysława Sikorskiego wygłoszone 31 lipca 1941 r. w związku z zawarciem umowy polsko-sowieckiej. Niezwykle cennym zbiorem jest również 21 teczek z Brazylii zawierających wyniki spisu Polaków z tego terenu z lat 1937-1938.

W uroczystości w MSZ uczestniczył dyrektor generalny MSZ Mirosław Gajewski. Dokumenty zostały zgromadzone i przygotowane do przekazania przez Biuro Archiwum i Zarządzania Informacją. Będą udostępniane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
historiamszdyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)