MSZ: w Warszawie rozmowy o rozszerzeniu UE i polityce migracyjnej (komunikat)

...

28.10.2013 18:04

28.10. Warszawa - MSZ informuje:

O rozszerzeniu Unii Europejskiej w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz unijnej polityce migracyjnej podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys rozmawiała dzisiaj w Warszawie z portugalskim sekretarzem stanu ds. UE Bruno Macaesem. W poniedziałek z ministrem Macaesem spotkał się również sekretarz stanu w MSZ Piotr Serafin.

- Korzystne dla wszystkich zainteresowanych byłoby podpisanie umów stowarzyszeniowej i o przystąpieniu Ukrainy do strefy wolnego handlu - stwierdziła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys. W ocenie wiceszefowej polskiej dyplomacji oraz ministra Macaesa podpisanie umów z Ukrainą będzie miało działanie stabilizujące oraz motywujące w całym regionie. W trakcie spotkania podkreślono jednak konieczność kontynuowania przez władze Ukrainy reform, szczególnie w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Przypomniano jednocześnie pozytywną ocenę procesu rozszerzenia UE wynikającą z okresowego raportu Komisji Europejskiej nt. postępu w krajach, z którymi prowadzone są negocjacje akcesyjne.

W Warszawie dyskusja delegacji poświęcona była również unijnej polityce migracyjnej. Bruno Macaes zaznaczył, że problem ten - chociaż nie dotyczy bezpośrednio Portugalii - jest poważnym wyzwaniem i wymaga zaangażowania sił i środków Unii. Według wiceminister Mościckiej-Dendys działania UE nie powinny ograniczać się do zwiększania nakładów na ochronę granic. Należy poszukiwać skutecznych metod współpracy z państwami, z których pochodzą migranci, wspierać inicjatywy społeczno-obywatelskie oraz działania zorientowane na poprawę sytuacji ekonomicznej. Spotkanie poświęcone było również relacjom dwustronnym, w tym dobrej współpracy Polski i Portugalii na forum UE.

Wiceminister Piotr Serafin rozmawiał z portugalskim ministrem o reformie Unii Gospodarczej i Walutowej oraz o przyszłości Unii Europejskiej po zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014r. - Państwa członkowskie powinny obecnie skupić się na wdrażaniu reform, niezbędnych do poprawy konkurencyjności, pobudzenia wzrostu i odzyskania zaufania społecznego nie tylko w danym państwie członkowskim, ale w całej Europie - podsumował wiceminister Serafin.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

amt/

Źródło artykułu:PAP
uedyplomacjamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)