Trwa ładowanie...
d3saq8c

MSZ ws. zwrotu obrazu Francesco Guardiego "Schody pałacowe" (komunikat)

...

Share
d3saq8c

13.02. Warszawa - MSZ informuje:

W wyniku rozmowy telefonicznej ministra Radosława Sikorskiego z ministrem spraw zagranicznych Republiki Feredralnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, strona niemiecka podjęła decyzję o zwrocie Polsce obrazu Francesco Guardiego "Schody pałacowe", wywiezionego w czasie wojny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zostanie on zwrócony w najbliższym czasie, co potwierdził w środę w wypowiedziach dla mediów minister nauki, badań naukowych i sztuki Badenii-Wirtembergii Juergen Walter, na której terenie obraz obecnie się znajduje.

Obraz "Schody pałacowe" Francesco Guardiego został zakupiony przez muzeum w 1925 roku i znajdował się w jego zbiorach do 1939 r. W czasie okupacji hitlerowskiej został przez Niemców "zabezpieczony" i zakwalifikowany do dzieł sztuki "pierwszego wyboru", a więc przeznaczonych do wywozu do Rzeszy w pierwszej kolejności. Informacje o obrazie opublikowano w katalogu "Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement" (wyd. w 1940 r.) zawierającym w ocenie specjalistów niemieckich 521 najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów publicznych i prywatnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Zagrabione w czasie wojny płótno Francesco Guardiego figurowało w polsko- i angielskojęzycznym katalogu strat w dziedzinie malarstwa obcego z roku 1950. Obraz uwzględniony został również w uaktualnionej wersji tego katalogu wydanej w roku 2000, zarejestrowano go także w "The Art Loss Register", międzynarodowym rejestrze skradzionych dzieł sztuki.

d3saq8c

Informacje o jego prawdopodobnym miejscu przechowywania - w zbiorach niemieckiego Uniwersytetu w Heidelbergu, strona polska uzyskała w drugiej połowie lat 90. Według informacji udzielonych przez stronę niemiecką w 2003 roku, obraz Francesco Guardiego został trzy lata wcześniej, w 2000 roku, przekazany przez Uniwersytet do Staatsgalerie w Stuttgarcie, gdzie obecnie się jeszcze znajduje.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3saq8c

Podziel się opinią

Share
d3saq8c
d3saq8c