Mylące interpretacje

Podatnicy są wprowadzani w błąd, bo mimo podważenia stanowiska fiskusa przez sąd wciąż widnieje ono w bazie Ministerstwa Finansów

Mylące interpretacje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Coraz częściej w środowisku ekspertów słychać głosy, że przepisy ordynacji podatkowej dotyczące interpretacji podatkowych wymagają nowelizacji. Nie chodzi o zmianę zasad wydawania interpretacji przez ministra finansów, lecz o precyzyjne określenie, jak powinien on postąpić w określonych sytuacjach. Dziś zarówno podatnicy, jak i specjaliści na co dzień zajmujący się tematyką podatkową uskarżają się na zamieszanie, jakie w tej kwestii wprowadza sam minister finansów.

Praktyka ministerstwa

Dziś prawo wymaga jedynie niezwłocznego ogłaszania stanowiska ministra finansów. Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60) w art. 14i nakazuje bowiem publikowanie interpretacji bez zbędnej zwłoki w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów oraz niezwłoczne zamieszczanie w Biuletynie Informacji Publicznej. I na tym koniec.

Ani słowa na temat tego, co ma dziać się z interpretacjami po ich zmianie. A przecież wiadomo, że minister finansów może z urzędu je zmienić, gdy stwierdzi, że są nieprawidłowe w świetle orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego czy Trybunału Sprawiedliwości UE (art. 14e ordynacji). Szkopuł w tym, że to, co dzieje się z interpretacjami, które z różnych powodów utraciły aktualność, jest jedynie wypracowaną praktyką ministerstwa. Nie wynika zaś z przepisu prawa.

Jak je znaleźć

– Z interpretacjami w ogóle jest kłopot. Znalezienie stanowiska jest bardzo trudne. Przeglądarka nie dość, że jest przedpotopowa, to jeszcze bardzo często nie działa. A jeśli już jest dostępna, to umożliwia wyszukiwanie interpretacji tylko według jednego słowa kluczowego – mówi w rozmowie z „Rz“ Anna Bryńska, radca prawny z kancelarii Tax & Lex.

Być może jest to tylko kwestia techniczna, ale to naprawdę spory kłopot dla podatników, którzy w ten sposób mają utrudniony dostęp do stanowisk organów podatkowych.

Kłopot z aktualnością

Inne doświadczenia z interpretacjami ma doradca podatkowy jednej z firm doradczych.

– Są takie interpretacje podatkowe, które zostały uchylone prawomocnymi wyrokami sądów, a mimo to wciąż są dostępne w BIP – mówi anonimowo. Nie chce podać ani numerów interpretacji, ani sygnatur wyroków sądów administracyjnych ze względu na dobro klientów.

Trudno się zatem nie zastanawiać, czemu takie dezinformowanie ma służyć. W końcu nie od dziś wiadomo, że wielu podatników przed planowaną transakcją sprawdza interpretacje ministra finansów, żeby wiedzieć, jak do sprawy podchodzą organy podatkowe.

– Publikowanie na stronie interpretacji, które zostały uchylone przez sądy administracyjne, bez żadnej adnotacji jest niczym innym jak wprowadzaniem podatników w błąd – mówi jeden z naszych rozmówców.

„W Ministerstwie Finansów istnieje procedura usuwania interpretacji indywidualnych uchylonych przez wojewódzkie sądy administracyjne. Takie interpretacje usuwane są w momencie uzyskania informacji o uprawomocnieniu się wyroku“ – zapewniło nas ministerstwo.

Pytanie tylko, czy tak być powinno. O tym jednak, zdaje się, powinien zdecydować ustawodawca, a nie sam minister finansów. Tylko w 2010 r. sądy uwzględniły 60 proc. skarg składanych przez podatników na interpretacje w ich indywidualnych sprawach.

Grażyna J. Leśniak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)