Trwa ładowanie...

Na e-zakupach kartą nie zapłacimy

Do końca stycznia 2015 r. banki będą musiały wprowadzić rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie transakcji internetowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Na e-zakupach kartą nie zapłacimyŹródło: Fotolia, fot: thanatip
dii30ho
dii30ho

Chodzi o konieczność posiadania dwukanałowego sposobu ich autoryzacji, czyli o tzw. silne uwierzytelnianie klienta. To procedura opierająca się na co najmniej dwóch elementach autoryzacyjnych. Wśród nich może być hasło statyczne, hasło jednorazowe otrzymywane np. SMS-em oraz biometria, czyli np. odcisk palca.

Dziś kartą większości banków można zapłacić, podając dane na niej zapisane - numer i datę ważności oraz trzy ostatnie cyfry kodu, znajdującego się na rewersie. Jednak ten sposób autoryzacji nie podoba się KNF i banki muszą go zmienić do końca stycznia 2015 r. I tu zaczyna się problem.

Czasu pozostało niewiele, a praktycznie w ogóle. Dlaczego? Opis sposobu autoryzacji kartami musi być zawarty w regulaminie użytkowania plastikowych pieniędzy, a ten należy zmienić najpóźniej na dwa miesiące przed wejściem w życie zmian.

Jeżeli któryś bank nie wdroży wytycznych do 1 lutego, będzie musiał zablokować możliwość płatności internetowych kartą albo pokryć wszelkie koszty związane z nieautoryzowanymi transakcjami.

Ile jest takich instytucji finansowych, które jeszcze nie wprowadziły zmian w życie? Nie wiadomo.

dii30ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dii30ho