Na rynku entuzjazm (euforia?)

Wykupiony rynek w silnym trendzie wzrostowym - tak można krótko scharakteryzować sytuację techniczną indeksów. Paradoksalnie im bardziej rosną indeksy tym większa jest presja kupujących, którzy chcą sie dołączyć do trendu.

Wykupiony rynek w silnym trendzie wzrostowym - tak można krótko scharakteryzować sytuację techniczną indeksów. Paradoksalnie im bardziej rosną indeksy tym większa jest presja kupujących, którzy chcą sie dołączyć do trendu.

Moment tzw paniki kupujących jest niemożliwy do przewidzenia, więc należy sie trzymać trwającej tendencji dopóki trwa. Skorelowanie rynków jest obecnie bardzo silnie i widoczne: rosną indeksy, rosną notowania ropy, słabnie dolar, rosną rentowności obligacji. Nieco odmiennie zachowuje się złoto i srebro, gdzie trwa realizacja zysków z ostatnich wzrostów. Podobnie na miedzi nie widać entuzjazmu kupujących, co może wynikać z rosnących zapasów tego surowca. Trwa bardzo silny "short squeeze" na funcie, który zyskuje do wszystkich walut.

Dzisiaj w centrum uwagi będą wyniki Citigroup oraz Goldman Sachs. Istotne będzie czy rynek i tym razem zareaguje entuzjastycznie po publikacji wyników. Najważniejsza będzie końcówka sesji - wczoraj rynek w ostatniej godzinie handlu wyraźnie zyskiwał, co wpłynęło na nastroje w dniu dzisiejszym. Bliskość poziomu 1100 na S&P500 oraz wyjście ponad 10000 na DJIA może w pewnym momencie sprowokować realizację zysków. Momentum sprzyja jednak kontynuacji wzrostów. Tworzenie lokalnych szczytów zazwyczaj zajmuje trochę czasu, a dopóki korekty nie przekraczają 10 punktów na S&P500 popyt będzie starał się zdobyć jak najwięcej terenu. Raporty makroekonomiczne schodzą na plan dalszy i nie powinny wywołać większej reakji.

EURPLN

Silny trend wzrostowy na giełdach wpływa pozytywnie na notowania złotego. Indeks warszawskiej giełdy ustanowił nowy szczyt w tym roku, co dodatkowo wpływa na nastroje na rynku. Umocnienie złotego jest największe w relacji do dolara amerykańskiego. Ze względu na gwałtowne umocnienie funta w relacji do euro, złoty traci do brytyjskiej waluty. EURPLN pozostaje nieco poniżej poziomu 4,20 i brakuje jeszcze potwierdzenia ruchu aprecjacyjnego. Dalsze zachowanie złotego będzie zależeć od reakcji rynków na dzisiejsze wyniki spółek. Najbliższym wsparciem jest 4,18

EURUSD
Brak większej korekty na giełdach wobec dobrych wyników JP Morgana sygnalizuje utrzymujący się wysoki apetyt na ryzyko. Sprzyja to dalszemu osłabieniu dolara, który funkcjonuje jako waluta "carry". Wczorajsze cofnięcie na EURUSD było bardzo słabe, a poziom 1,4843 nie był nawet testowany. To wskazuje na ciągłą przewagę sprzedających amerykańską walutę. Dzisiaj publikowane będą indeksy NY Empire State oraz Filadelfia Fed, ale najistotniejsze będą wyniki spółek finansowych. Najbliższym wsparciem będzie minimum z godziny 14:00 przy 1,4873. Poziom 1,50 powinien przyciągać kupujących ze względu na prawdopodobną dużą liczbę barier opcyjnych.

*GBPUSD *
Nowe szczyty indeksów amerykańskich oraz generalnie dobra atmosfera na rynkach wspierają notowania funta. Przebicie oporu przy 1,6120 w dniu dzisiejszym jest sygnałem odwrotu krótkich pozycji w funcie. Sprzyja temu dodatkowo ciągła presja na osłabienie dolara. Na EURGBP trwa bardzo gwałtowna korekta ostatnich wzrostów. Jej zakres jest zbliżony do ostatniej korekty z końca września. Strefą najbliższego wsparcia będzie 0,9160-0,92. Można spodziewać się, że silne wahania na EURGBP utrzymają się w najbliższym czasie, co będzie zwiększać zmienność również na parze GBPUSD.

USDJPY

Dolarjen ustabilizował się wąskim zakresie 89-90. Utrzymanie się w dniu wczorajszym wsparcia przy zniesieniu 61,8% fibo (88,93) zwiększa prawdopodobieństwo większego odreagowania wzrostowego. Rosnąca w ostatnich dniach presja na osłabienie dolara będzie ciążyć na notowaniach USDJPY. Odwrócenie ostatnich wzrostów na jenie widoczne jest bardziej na innych parach, szczególnie na GBPJPY. Zakres odreagowania nie jest jeszcze na tyle duży, żeby można było mówić o trwałym odwróceniu trendu, ale niewątpliwie momentum sprzyja obecnie osłabieniu jena. USDJPY może ponownie testować strefę oporu przy 90,00-90,30 w niedługim czasie.

eurowalutyzłoty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)