Trwa ładowanie...
d264bm1
11-10-2016 12:45

Nabór do kolejnej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina

Pierwszy nabór wniosków do nowej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina został we wtorek ogłoszony w Bukowlu na Ukrainie, gdzie spotkali się przedstawiciele 14 regionów przygranicznych uczestniczących w przedsięwzięciu.

Share
d264bm1

"W perspektywie 2014-2020 na realizację programu przeznaczono 183,1 mln euro. Granica obecnie nie dzieli, ale łączy. Jest możliwość realizacji wspólnych projektów, które odpowiadają na wspólne problemy, na wspólne wyzwania" - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Zwrócił uwagę, że "w nowej edycji programu wprowadzono nabór dwuetapowy". "Beneficjenci mają możliwość przygotowania koncepcji projektów i zaprosić do niej sprawdzonego partnera. Natomiast wniosek będzie można składać już po przeanalizowaniu koncepcji" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że takie rozwiązanie jest "wyjściem naprzeciw oczekiwaniom beneficjentom", którzy już "na początku mogą zmierzyć się z pomysłem i sprawdzić, czy ona wpisuje się bezpośrednio w zapisy programu".

Wnioski na lata 2014-2020 będą składane w wersji elektronicznej.

d264bm1

"Dużą wagę przywiązujemy do działań informacyjno-promocyjnych oraz konsultacyjnych. Będziemy je prowadzić nie tylko w większych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach" - zaznaczył wiceminister.

Hamryszczak zwrócił uwagę, że "perspektywa 2014-2020 stwarza kolejną szansę na rozwój z Programem Polska-Białoruś-Ukraina".

Wspólne przedsięwzięcia mogą dotyczyć zachowania dziedzictwa historycznego i kultury lokalnej, poprawy jakości i bezpieczeństwa istniejących połączeń komunikacyjnych. Dofinansowanie może również zostać przyznane projektom służącym szybszej odprawie na przejściach granicznych oraz prewencyjnym przedsięwzięciom na wypadek m.in. katastrof ekologicznych i klęsk żywiołowych.

Pierwszy nabór potrwa do końca tego roku; do rozdysponowania jest ponad 80 mln euro. Drugi na kwotę 5 mln euro zaplanowano w grudniu 2017, a trzeci, w którym do rozdysponowania będzie 28 mln euro w październiku 2018. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej do tych projektów może wynieść od 100 tys. do 2,5 mln euro.

d264bm1

Zakończony natomiast został już nabór na duże projekty infrastrukturalne; tutaj dostępne będzie 52 mln euro.

Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie do 90 proc. wartości projektu.

W trakcie odbywającej się w Bukowlu konferencji podsumowano także pierwszą edycję tego programu.

W latach 2007-13 podpisano 117 umów na łączną kwotę wsparcia 174 mln euro. Poprzednia edycja programu miała istotny wpływ m.in. na budowę i modernizację pięciu przejść granicznych, powstało 116 km dróg, zmodernizowano lub wybudowano pięć oczyszczalni ścieków, wybudowano przeszło 90 km linii kanalizacyjnych oraz wytyczono 1800 nowych szlaków turystycznych.

d264bm1

Wspólnych projektów polsko-ukraińskich było 74, polsko-białoruskich 29, a łączących podmioty z Polski, Białorusi i Ukrainy 14.

Środki finansowe na program pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Z programu korzystają mieszkańcy czterech polskich województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i wschodniej części woj. mazowieckiego oraz czterech obwodów z Białorusi i sześciu z Ukrainy.

d264bm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d264bm1
d264bm1