Trwa ładowanie...

Najdrożej budują na wschodzie

Polskie drogi są jednymi z najdroższych w Europie. Firmy budowlane i tak jednak narzekają na niskie marże. Co ciekawe najdrożej buduje się kilometr autostrady... Rosji - pisze "Puls Biznesu".

Share
Najdrożej budują na wschodzie
Źródło: Jupiterimages
dqib7hn

Odkąd nastał kryzys, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczęła dzielić budowane drogi na mniejsze kawałki spadła cena powstania jednego kilometra. Trasa A1 ze Strykowa do Torunia powstaje za 30-35 mln zł za kilometr, ale już A4 z Rzeszowa do granicy z Ukrainą to koszt od 50 do 110 mln za km. Rozbieżności wynikają głównie z ukształtowania terenu.

W Europie można jednak budować dużo taniej na górzystym czy pagórkowatym terenie. Na przykład tylko 30 mln zł za km zapłacą Węgrzy za autostradę z Szegedu do Mako. 41 mln zł za km zapłacą natomiast Chorwaci za trasę łączącą Węgry z Bośnią i Hercegowiną. Z drugiej strony Włosi za poszerzenie autostrady z dwóch do trzech pasów niedaleko Wenecji zapłacą ponad 90 mln zł za km.

Teoretycznie najdrożej jest jednak na wschód od naszej granicy. Rekordzistami są Rosjanie, którzy za trasę łączącą Moskwę z Petersburgiem zapłacą blisko 140 mln zł za kilometr. Drogo buduje się też na Łotwie ( ekspresówka za 57 mln zł/km). Po drugiej stronie cenowej tabeli są...Francuzi. Tam za rozbudowę kilometra trasy można zapłacić nawet za 15 mln zł.

Wp.pl / Puls Biznesu

dqib7hn

Podziel się opinią

Share
dqib7hn
dqib7hn