Trwa ładowanie...

Największa dziura w Europie, czyli odkrywka węgla brunatnego w Bełchatowie

Jest nazywana największą dziurą w Europie, a według przewodników, jest widoczna z kosmosu. Mowa o odkrywce węgla brunatnego w Bełchatowie, którą dziś zwiedzali uczestnicy, trwającego w górniczym mieście, Międzynarodowego Kongresu Węgla Brunatnego.

Share
Największa dziura w Europie, czyli odkrywka węgla brunatnego w Bełchatowie
Źródło: PAP, Fot: PAP/Grzegorz Michałowski
d8f2qjb

Jest nazywana największą dziurą w Europie, a według przewodników, jest widoczna z kosmosu. Mowa o odkrywce węgla brunatnego w Bełchatowie, którą we wtorek zwiedzali uczestnicy, trwającego w górniczym mieście Międzynarodowego Kongresu Węgla Brunatnego.

Miejsce to zrobiło na nich duże wrażenie. Mówili, że nie spodziewali się, że jest tak rozległe. - Ten widok poraża. Te wielkie maszyny, które widzimy na powierzchni, tam na dole są miniaturowe - mówił jeden z uczestników wycieczki.

d8f2qjb

- Oglądałam zdjęcia satelitarne, gdzie widać, jak to wygląda i bardzo chciałam to zobaczyć na żywo. Niesamowite - dodała inna z uczestniczek wycieczki.

Pole Bełchatów ma około 12 kilometrów długości i około 3 kilometrów szerokości. Powierzchnia Bełchatowa, na której prowadzone są roboty górnicze, to około 3 tysiące 400 hektarów. Na samym początku oszacowano, że z Pola Bełchatów docelowo będzie można wydobyć 1,081 mld ton węgla. Do tej pory wydobyto 1,011 mld. Jednak pokłady węgla w tym miejscu kończą się. Finał bełchatowskiej odkrywki szacuje się na 2020 rok.

Barbara Olech, naczelny inżynier górniczy KWB Bełchatów, która pełniła rolę przewodnika wycieczki, tłumaczyła, że wtedy rozpocznie się rekultywacja wyrobiska. W przyszłości ma ono stać się wielkim jeziorem. W najgłębszym punkcie ma mieć 205 metrów. Ma być gotowe za 50 lat.

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów prowadzi jeszcze eksploatację w odkrywce Szczerców. Poza tym stara się o uruchomienie kopalni w Złoczewie.

Uczestnicy IX Międzynarodowego Kongresu Węgla Brunatnego rozmawiają o przyszłości węgla i wyzwaniach, jakie stoją przed przemysłem wydobywczym.

d8f2qjb

Podziel się opinią

Share
d8f2qjb
d8f2qjb