Trwa ładowanie...

Narodowy budynkiem roku

Stadion Narodowy został uznany za najlepszy budynek roku w naszej części Europy. Ranking zorganizowały międzynarodowa organizacja CEE Insight Forum oraz "Financial Times".

Narodowy budynkiem rokuŹródło: newspix.pl, fot: marek zielinski
d2p3un6
d2p3un6

Oddawana i budowana z kłopotami sportowa duma Polski wygrała w dwóch kategoriach: Hotel, Leisure & Residential Development of the Year oraz Building of the Year. Decyzję o wyborze akurat Stadionu Narodowego podjęło międzynarodowe jury, w skład którego weszli przedstawiciele deweloperów, firm konsultingowych, banków kredytujących nieruchomości oraz dziennikarze prestiżowego "Financial Times". Eksperci wybierali wśród budynków, które powstały w 2011 roku w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Cieszymy się, że piękno i technika zostały docenione przez jury konkursu, które przyznało Stadionowi Narodowemu aż dwie nagrody - mówi Janusz Ewert z Grupy ALPINE, jednego z wykonawców obiektu.

Oprócz wyróżnienia Stadionu Narodowego w Warszawie w rankingu CEE Insight Forum oraz "Financial Times" zwyciężyły także inne polskie budynki - Galeria Kaskada w Szczenie w kategorii budynku handlowego, a Mokotowska Square w kategorii biurowców.

Stadion Narodowy został zaprojektowany przez pracownię JSK Architekci. Powstaje w niecce po wyburzonym Stadionie X-lecia. Jego głównymi wykonawcami jest konsorcjum firm Alpine Bau - Hydrobudowa - PBG. Kwota ich kontraktu po doliczeniu prac dodatkowych sięgnęła 1,377 mld zł. Poza tym część prac ziemnych wykonała firma Pol-Aqua.

d2p3un6

Obiekt początkowo miał powstać do czerwca 2011 roku. Po złym wykonaniu schodów prowadzących na koronę stadionu prace wydłużono. Ostatecznie został on oddany do użytku na początku 2012 roku. Pomieścić może 57 tysięcy kibiców na meczach piłkarskich oraz około 70 tys. osób w trakcie koncertów. Jest największym sportowym obiektem w Polsce.

Stadion Narodowy kandyduje też do prestiżowej nagrody Stadium Business Awards w kategorii "Najlepszy nowy obiekt". O to miano rywalizuje m.in. ze Caofaco Arena w Moguncji, American Express Community w Birghton czy nowym stadionem Juventusu Turyn. Werdykt ma zapaść w połowie maja.

d2p3un6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3un6