Trwa ładowanie...

Nauczyciele protestowali przed ministerstwem. Pokazali Annie Zalewskiej czerwoną kartkę

"Czerwona kartka dla minister Zalewskiej" - pod takim hasłem odbył się protest nauczycieli pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Pani minister w ogóle nas nie słucha - mówili protestujący. Chcą podwyżek, ale nie podoba im się też nowa ścieżka awansu w zawodzie.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nauczyciele protestowali przed ministerstwem. Pokazali Annie Zalewskiej czerwoną kartkęŹródło: PAP, fot: PAP/Marcin Obara
d1xs6yi

Pod siedziba resortu protestowali przede wszystkim związkowcy z Krajowej Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". - Choć poparliśmy reformę systemu edukacji, to nie popieramy degradacji zawodu nauczyciela - mówi Ryszard Proksa z "S".

"Nauczyciel to nie wolontariusz", "Niskie płace dla nauczycieli to wstyd dla polityków", "Czerowna kartka dla Zalewskiej" - takie transparenty mieli ze sobą protestujący. Były też gwizdy i wykrzykiwanie haseł. Wśród postulatów mają przede wszystkim odstąpienie od nowych zasad doyczących oceny pracy i awansu nauczycieli, ale protestując chcą także podwyżek. Żądają, aby wraz z początkiem nowego roku zasadnicza pensja nauczycielska wzrosła o 15 procent.

Nowa ścieżka awansu nauczyciela weszła w życie wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Zasadniczo wydłużyła się do 15 lat ze wcześniejszych dziesięciu. Są jednak przepisy, które pozwalają tę drogę zarówno skrócić, jak i wydłużyć.

Forum Ekonomiczne: Paweł Śliwa, wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Zobacz wideo:

d1xs6yi

- Proszę sobie wyobrazić, że aktualnie młody człowiek podejmujący pracę w oświacie dopiero po 15 latach może osiągnąć stopień nauczyciela dyplomowanego. - oburzał się na to Zbigniew Świerczek z "Solidarności". Dodał, że możliwość skrócenia tego czasu jest de facto zarezerowwana tylko dla tych "wybitnych" pedagogów.

- Priorytetem rządu jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, m.in. przez sukcesywne podwyższanie płac nauczycieli - brzmi dzisiejszy komunikat MEN. Anna Zalewska podkreślała niedawno, że wynagrodzenie nauczycieli wzroście o 5 procent od nowego roku, a od 2020 - o kolejne 5 proc. Środki na podwyżkę w 2019 mają by już zapisane w projekcie bdużetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xs6yi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xs6yi