Trwa ładowanie...

Nawet 10 tys. zł dla kół gospodyń wiejskich. Trzeba złożyć wniosek

Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8 do 10 tys. złotych - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do 30 września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o dofinansowanie
Do 30 września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o dofinansowanie Źródło: East News, fot: M.Lasyk/REPORTER
d42xat4
d42xat4

Wnioski przyjmowane są przez biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na siedzibę koła. Dokumenty można złożyć bezpośrednio w placówce, przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP, skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To dalej polityka, a nie biznes". Ekspert o zamieszaniu wokół podwyżki cen biletów PKP Intercity

Niedługo mija termin dla kół gospodyń wiejskich

W związku z tym, że pula środków może się wyczerpać wcześniej, nie warto zwlekać - przestrzega ARiMR. Dotychczas wnioski na kwotę 107 mln zł złożyło 12,6 tys. kół. Pod koniec kwietnia agencja rozpoczęła wypłacanie pieniędzy z tego tytułu – do tej pory na konta bankowe ponad 12 tys. kół gospodyń wiejskich przekazano 103,3 mln zł. Wsparcie pochodzi ze środków krajowych.

W tym roku na dotację dla kół jest 120 mln zł. Wysokość wsparcia zależy od liczebności koła: 8 tys. zł mogą otrzymać koła liczące nie więcej niż 30 członków; 9 tys. zł koła, które mają od 31 do 75 członków, a liczniejsze koła mogą dostać nawet 10 tys. zł. O dofinansowania na działalność statutową mogą się ubiegać koła gospodyń wiejskich, które są wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

d42xat4

Jak zaznaczono w komunikacie, od tego roku te organizacje, które nie mają nadanego numeru identyfikacyjnego, zanim będą ubiegać się o to wsparcie, muszą uzyskać taki numer. W tym celu powinny złożyć odpowiedni wniosek w biurze powiatowym ARiMR. Wymóg ten nie dotyczy kół, które w poprzednich latach przynajmniej raz skorzystały z tego dofinansowania. W związku z tym, że przyznane w 2023 roku środki będą przekazywane na rachunki zgłoszone w ewidencji producentów, należy upewnić się, że znajduje się w niej aktualny numer konta bankowego koła - podkreśla agencja.

Otrzymane środki koła gospodyń wiejskich mogą przeznaczać np. na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w lokalnych środowiskach oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Pieniądze można także wykorzystać na rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy na wsi. Dotychczas przyznane środki były najczęściej przeznaczane na cele związane z rozwojem kultury, a także na wyposażenie wiejskich świetlic.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42xat4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42xat4