Trwa ładowanie...

NBP wprowadza nowe banknoty!

W nadchodzącym tygodniu Narodowy Bank Polski ujawni nowe wzory banknotów - dowiedziała się Wirtualna Polska. Będziemy nimi płacić od kwietnia 2014 roku. Czy zarząd NBP przygotował niespodziankę, jak wprowadzenie nowych nominałów, przekonamy się za kilka dni.

NBP wprowadza nowe banknoty!Źródło: NBP
d4k3tzi
d4k3tzi

Wiadomo, że wymiana obejmie wszystkie papierowe pieniądze, które obecnie są w obiegu, ale nie wykluczone, że te o nominale 200 zł trafią do naszych portfeli nieco później niż pozostałe.

Jak mówili już kilka miesięcy temu przedstawiciele banku centralnego, używane przez nas obecnie banknoty mają kilkanaście lat i czas, by pojawiły się nowe, choćby ze względów bezpieczeństwa.

- Wprowadzone 18 lat temu zabezpieczenia funkcjonują bez zarzutu - wyjaśnia Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP. - Postęp technologiczny wymaga jednak ich modernizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w kolejnych latach - tłumaczy.

d4k3tzi

Nowe banknoty prawdopodobnie są już wydrukowane. Ich produkcja rozpoczęła się w tajemnicy kilka miesięcy temu. Z wcześniejszych lakonicznych informacji, które przekazywali przedstawiciele emitenta, można wysnuć wniosek, że główne motywy graficzne prawdopodobnie się nie zmienią. Jednak nowe polskie banknoty na pewno będą miały zmienione oznaczenia i zabezpieczenia, a to nie pozostanie bez wpływu na ich wygląd. Jak dokładnie będą wyglądały, Narodowy Bank Polski ujawni we wtorek.

Pieniądze, którymi dzisiaj się posługujemy, pozostaną w obiegu. Nowe będą stopniowo dodrukowywane w miejsce wycofywanych.

Czy pojawią się nowe nominały, przekonamy się niebawem. Gdy w 1994 roku przygotowywano się do denominacji i emisji nowych pieniędzy, zaprojektowano banknot 500-złotowy z królową Jadwigą na jego przedniej stronie (według wielu najładniejszy z całej serii). Z przeprowadzonych podówczas analiz ekonomicznych wyszło, że nie ma konieczności jego wprowadzenia. Od tamtych badań minęło jednak już prawie 20 lat. Poza tym, gdy w 2002 roku w sklepach na Starym Kontynencie debiutowała waluta europejska, w Brukseli nikt nie miał wątpliwości, by do obiegu wypuścić banknot o nominale 500 euro.

d4k3tzi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k3tzi