Trwa ładowanie...

NBP wprowadza nowe banknoty!

W nadchodzącym tygodniu Narodowy Bank Polski ujawni nowe wzory banknotów - dowiedziała się Wirtualna Polska. Będziemy nimi płacić od kwietnia 2014 roku. Czy zarząd NBP przygotował niespodziankę, jak wprowadzenie nowych nominałów, przekonamy się za kilka dni.

Share
NBP wprowadza nowe banknoty!
Źródło: NBP
d2y4u78

Wiadomo, że wymiana obejmie wszystkie papierowe pieniądze, które obecnie są w obiegu, ale nie wykluczone, że te o nominale 200 zł trafią do naszych portfeli nieco później niż pozostałe.

Jak mówili już kilka miesięcy temu przedstawiciele banku centralnego, używane przez nas obecnie banknoty mają kilkanaście lat i czas, by pojawiły się nowe, choćby ze względów bezpieczeństwa.

d2y4u78

- Wprowadzone 18 lat temu zabezpieczenia funkcjonują bez zarzutu - wyjaśnia Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP. - Postęp technologiczny wymaga jednak ich modernizacji dla zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w kolejnych latach - tłumaczy.

Nowe banknoty prawdopodobnie są już wydrukowane. Ich produkcja rozpoczęła się w tajemnicy kilka miesięcy temu. Z wcześniejszych lakonicznych informacji, które przekazywali przedstawiciele emitenta, można wysnuć wniosek, że główne motywy graficzne prawdopodobnie się nie zmienią. Jednak nowe polskie banknoty na pewno będą miały zmienione oznaczenia i zabezpieczenia, a to nie pozostanie bez wpływu na ich wygląd. Jak dokładnie będą wyglądały, Narodowy Bank Polski ujawni we wtorek.

Pieniądze, którymi dzisiaj się posługujemy, pozostaną w obiegu. Nowe będą stopniowo dodrukowywane w miejsce wycofywanych.

Czy pojawią się nowe nominały, przekonamy się niebawem. Gdy w 1994 roku przygotowywano się do denominacji i emisji nowych pieniędzy, zaprojektowano banknot 500-złotowy z królową Jadwigą na jego przedniej stronie (według wielu najładniejszy z całej serii). Z przeprowadzonych podówczas analiz ekonomicznych wyszło, że nie ma konieczności jego wprowadzenia. Od tamtych badań minęło jednak już prawie 20 lat. Poza tym, gdy w 2002 roku w sklepach na Starym Kontynencie debiutowała waluta europejska, w Brukseli nikt nie miał wątpliwości, by do obiegu wypuścić banknot o nominale 500 euro.

d2y4u78

Podziel się opinią

Share
d2y4u78
d2y4u78