Trwa ładowanie...

NBP wprowadził do obiegu dwupoziomową monetę

Z okazji 35-lecia powstania Solidarności Walczącej we wtorek 13 czerwca Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu wyjątkową srebrną monetę kolekcjonerską. Po raz pierwszy w historii jej lustro znajduje się na dwóch poziomach.
Share
NBP wprowadził do obiegu dwupoziomową monetę
Źródło: Materiały prasowe, Fot: Materiały prasowe
dlmnu3x

"Awers monety przestawia pękający, rozsadzany godłem polskiego państwa monolit ze słowami z programu i roty przysięgi członków Solidarności Walczącej. Przypomina on, że to Polska przyczyniła się do skruszenia betonowego muru komunistycznego zniewolenia i odegrała fundamentalną rolę w obaleniu porządku jałtańskiego. Na rewersie przedstawiono sylwetkę kobiety malującej znak Solidarności Walczącej. Autorem projektu graficznego awersu jest Robert Kotowicz natomiast rewersu Jacek Jaśkiewicz" - informuje NBP.

    Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, Fot: NBP materiały prasowe

- Solidarność Walcząca, od powstania w czerwcu 1982 roku, dążyła do obalenia ustroju komunistycznego i przywrócenia niepodległości krajów zniewolonych przez imperializm sowiecki - przypomina Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej.

dlmnu3x

Organizacja ta składała się z ok. trzech tysięcy działaczy, wydawała ponad sto tytułów podziemnej prasy, oraz wyemitowała kilkaset nielegalnych audycji radiowych dzięki sieci podziemnych radiostacji zlokalizowanych w kilkudziesięciu miastach Polski.

NBP wyemitował 20 tys. sztuk tej wyjątkowej, dwupoziomowej monety. Cena to 120 zł. Można ją kupić w oddziałach okręgowych NBP lub w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Zobacz: Kornel Morawiecki dumny z pamiątkowej monety

Kolejna emisja kolekcjonerska zaplanowana jest na 12 lipca - do obiegu wejdą wówczas monety kolekcjonerskie o nominałach 50 zł i 500 zł z serii Skarby Stanisława Augusta - Zygmunt I Stary oraz moneta o nominale 20 zł z serii Historia monety polskiej - 100 dukatów Zygmunta III.

dlmnu3x

Podziel się opinią

Share
dlmnu3x
dlmnu3x