Trwa ładowanie...

Nie dowiesz się o podwyżce VAT

Część firm została zwolniona z obowiązku informowania o podwyżce cen związanej ze zmianą stawek VAT - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie dowiesz się o podwyżce VATŹródło: Jupiterimages
d12kxtm
d12kxtm

Dostawcy internetu, operatorzy telefoniczni, a także dostawcy usług komunalnych (ścieki, woda, śmieci) nie będą musieli wysyłać do swoich klientów milionów listów związanych z podwyżką podatku VAT od 1 stycznia 2010 roku - tak zadecydowała sejmowa komisja finansów publicznych. Wystarczy, że takie firmy ogłoszą zmianę stawek w prasie czy zamieszczą informację na swojej stronie internetowej. Klienci nie mogą też zerwać umowy z powodu zmiany stawek VAT.

Przepis dotyczyć ma tylko podwyższenia stawek VAT i w przypadku zmiany cennika z innego powodu wysłać list jednak będzie trzeba. Nad przepisami uchwalonymi przez komisję pochylić musi się jeszcze Sejm. Posłowie z Komisji ulegli presji firm, które alarmowały, że zmiana stawek VAT pociągnie za sobą koszty wysyłania informacji o zmianie cennika, sięgające kilkuset milionów złotych.

Część firm będzie musiała indywidualnie poinformować swoich klientów. "DGP" podaje casus branży turystycznej. Kupując wycieczkę dziś, ale wyjeżdżając po 1 stycznia będzie trzeba dopłacić o jeden procent wyższy VAT. Biuro podróży ma tu obowiązek poinformowania pisemnie przyszłego turysty o podwyżce. Klient będzie miał też prawo zrezygnować z wycieczki i dostać zwrot pieniędzy.

Wirtualna Polska / Dziennik Gazeta Prawna

d12kxtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12kxtm