Nie żyje Mieczysław Wilczek

Nie żyje Mieczysław Wilczek. Ostatni minister przemysłu w PRL jest uznawany za osobę, która przywróciła wolność gospodarczą w Polsce. O śmierci twórcy tzw. ustawy Wilczka poinformowało Centrum im. Adama Smitha.

Nie żyje Mieczysław Wilczek
Źródło zdjęć: © AKPA

Były minister i wynalazca zmarł w Warszawie w wieku 82 lat.

- Z wykształcenia był chemikiem i prawnikiem, a z zawodu przedsiębiorcą. Autor wielu patentów z chemii w tym słynnego proszku do prania IXI 65. Był ministrem przemysłu (1988-1989) w ostatnim rządzie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W najnowszej historii Polski zapisał się ustawą o działalności gospodarczej (23 grudnia 1988 roku) zwaną powszechnie Ustawą Wilczka. Przywróciła w naszym kraju wolność gospodarczą i była konstytucją polskiej przedsiębiorczości - informuje Centrum im. Adama Smitha.

Wilczek urodził się w 1932 roku w Sandomierzu. W trakcie wojny nie mógł się uczyć, podstawówkę ukończył dopiero po 1945 roku. Po liceum zaczął studia: chemię na Politechnice Śląskiej, ekonomię i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Warszawskim. Jego talent szybko dostrzeżono i władze PRL zgodziły się nawet na jego stypendium naukowe w Wielkiej Brytanii.

Po powrocie rozpoczął pracę w przedsiębiorstwach państwowych. Dzięki kontaktom międzynarodowym sprowadził wiele nowych chemicznych technologii do Polski. Po 1968 roku odszedł z pracy i zajął się hodowlą perliczek. W między czasie sprzedał swoje chemiczne patenty i za zdobyte pieniądze zaczął inwestować w przemysł mięsny.

Obraz
© (na zdj. Mieczysław Wilczek oraz Jan Winiecki /fot. AKPA)

W 1985 roku zaczął współpracę z PRL-owskim sejmem, a w trzy lata później został ministrem gospodarki. To wtedy powstała słynna ustawa, która przez wielu uważana jest nie tylko za początek wolnorynkowych reform, ale także za zbiór najbardziej liberalnych i najlepszych dla przedsiębiorców przepisów prawnych w historii.

- "Co nie jest zakazane jest dozwolone" było fundamentalną zasadą ustawy Wilczka. Uwolniła energię milionów Polaków, którzy w niedługim czasie założyli ok. dwa miliony firm. Polska stała się miejscem "kontrrewolucji straganów" od których zaczynali startujący przedsiębiorcy - pisze Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - W ciągu kilku lat nowe, małe firmy stworzyły blisko sześć milionów nowych miejsc pracy. Mieczysław Wilczek jest ojcem polskiego cudu gospodarczego, największego cudu w historii gospodarczej świata końca XX wieku - dodaje ekonomista.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (205)