Trwa ładowanie...
d1rqhj3

Niepewność hamuje wzrosty indeksów

Czwartkowa sesja w Warszawie przyniosła sporą zmienność w zachowaniu inwestorów. Kolejny raz w tym tygodniu indeksy nie zdołały utrzymać przyzwoitej zwyżki, jaką rozpoczęła sesję GPW po udanych sesjach w środę w USA i dzisiaj w Azji.

Share
d1rqhj3

Zbyt szybkie tempo wzrostu WIG20, który już chwilę po otwarciu zyskiwał niemal dwa procent, okazało się nie do utrzymania. Brak ochoty do wzrostów wśród innych giełd europejskich skutecznie zniechęciło stronę popytową w efekcie czego już około południa WIG20 znalazł się półtora procent pod kreską. W popołudniowej części sesji kolejne próby poderwania rynku kończyły się niepowodzeniem, mimo lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy. Ostatecznie WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio 1,37 i 1,56 procent, przy sporym obrocie, który przekroczył 1,5 miliarda złotych. Czynnikiem, który okazał się dzisiaj równie istotnym dla przebiegu handlu była publikacja raportu agencji Standard&Poor’s, która oznajmiła, że Polska stoi w obliczu rosnącego ryzyka kredytowego. Oprócz giełdy na te informacje wyraźnie osłabiła się nasza waluta.

Spółkami, które najbardziej ucierpiały były walory KGHM, które zniżkowały za spadającymi cenami surowca. Z kolei słabsza postawa PKNOrlen to efekt wypowiedzi władz spółki o słabszych marżach rafineryjnych, jakie spółka uzyskuje w trzecim kwartale. Ponadto swoja ostatnią słabość potwierdziły również akcje PKO BP, które są już o kilku dni w wyraźnej defensywie, co można wiązać z informacjami o zbliżającej się emisji. Honoru WIG20 broniły akcje TPSA, BRE oraz Lotosu. Na szerokim rynku uwagę zwróciła świetna postawa Dudy, której prezes zapowiedział dodatni wynik w drugim półroczu.

Wymowa sesji jest jednoznacznie negatywna i sugeruje pogłębienie spadków na najbliższych sesjach. Rezultat obrony minimów z pierwszych sesji września odpowie ostatecznie, w jakiej kondycji znajduje się rynek.

d1rqhj3

Paweł Kubiak
makler
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1rqhj3

Podziel się opinią

Share
d1rqhj3
d1rqhj3