Trwa ładowanie...
d44f21a
giełda
16-11-2010 09:03

Niepewność przy szczytach

Po weekendzie podczas, którego trwał szczyt G20, na globalnych rynkach panowały mieszane nastroje. Po pierwsze doniesienia ze szczytu mówiły o zmarnowanej szansie – komunikat po posiedzeniu, co prawda mówił o powstrzymaniu się od tzw. „wojny walutowej” (osłabiania własnych walut) przez największe gospodarki, ale jednocześnie żadnych konkretnych ustaleń nie przedsięwzięto.

d44f21a
d44f21a

Jednocześnie nad rynkiem wisi groźba podwyższania stóp w Chinach, gdzie zbyt mocno rośnie inflacja. Na Starym Kontynencie z kolei pod koniec roku znowu odżył temat długów pomniejszych państw strefy euro, obecnie na tapecie znajduje się Irlandia, a następna w kolejce jest Portugalia, której oficjele już zapowiadają, że może być konieczność skorzystania z pakietu pomocowego dla ich kraju. Deficyt budżetowy większy od szacowanego wcześniej zapowiedziała również Grecja. Te informacje przyczyniały się do kontynuacji osłabienia euro do dolara – ten ruch trwa już ponad tydzień. Kontrą dla gorszych informacji ze strefy gospodarki realnej jest widmo pakietu stymulacyjny ze strony FED w postaci 600 mld dolarów i takie zwiększenie płynności powstrzymuje rynki przed znaczną korektą. W rezultacie w poniedziałek po słabym początku giełdy europejskie odrabiały straty. Na GPW było podobnie, ale do czasu. WIG20 po początkowych minusach, po południu dotknął poziomu odniesienia, od którego jednak odbił się i kończył sesję
-0,7%, przy obrocie powyżej 1,5 mld PLN. Spośród blue chipów negatywnie wyróżniało się PZU, którego akcje po słabych wynikach i w obliczu groźby sprzedaży udziałów Eureko, w poniedziałek taniały o 2,1%. Dobry raport kwartalny pokazał z kolei PGE, którego zyski w III kwartale sięgnęły 747 mln PLN wobec konsensusu 653 mln PLN.

(fot. BM Banku BPH)
Źródło: (fot. BM Banku BPH)

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała dość spokojnie, indeks WIG zamknął się na 0,6% minusie przy obrocie prawie 2 mld zł. Po mocnej pracy popytu z ostatniego dnia tygodnia rynek wreszcie odpoczął, czego efektem było wyznaczenie niewielkiej czarnej świecy, umiejscowionej w obrębie piątkowej. Pozytywnym aspektem notowań było utrzymanie kursu indeksu w powyżej połowy wcześniejszego korpusu, dzięki czemu popyt będzie miał dzisiaj łatwiejszy start. W układzie wskaźnikowym sytuacja nie uległa znacznej zmianie. RSI lekko obniżył wartości, co potwierdziły również Composite i Derivative. Spadek nie był na razie na tyle istotny, aby zmienić ogólny obraz rynku, który nadal utrzymuje tendencję wzrostową. Dzisiejsze notowania zależeć będą w głównej mierze od chęci inwestorów w utrzymaniu wsparcia w postaci obszaru 50% zasięgu wzrostu z piątku, który przebiega w okolicach 47 080 pkt. Dodatkowym wsparciem będzie średnia piętnastosesyjna, notująca po wczorajszych notowaniach poziom 46 660 pkt.

BM BPH

d44f21a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44f21a