Trwa ładowanie...

Nieruchomość przy Krupówkach wróci do właściciela

Okazała kamienica w centrum zakopiańskich Krupówek zostanie przekazana Związkowi Podhalan, który kontynuuje tradycje Związku Górali - przedwojennego właściciela budynku - oświadczył podczas walnego zgromadzenia ZP w Zakopanem burmistrz miasta, Janusz Majcher.

Nieruchomość przy Krupówkach wróci do właścicielaŹródło: AFP, fot: Janek Skarzynski
d2y17ia
d2y17ia

- Po wykonaniu wyceny nieruchomości miasto odda kamienicę Związkowi Podhalan za przysłowiową złotówkę - oświadczył w czwartek Majcher. Dodał, że może to nastąpić w ciągu dwóch miesięcy.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane Leszek Dorula przypomniał, że uchwałę o przekazaniu kamienicy na rzecz ZP radni Zakopanego podjęli już w 1990 r., a kolejną w lipcu ubiegłego roku. Zarzucił burmistrzowi, że do tej pory jej nie wykonał. - Ta nieruchomość od zawsze należała do górali i sprawiedliwość nakazuje, żeby ten budynek oddać - powiedział.

Niektórzy z zebranych zarzucali Majchrowi, że składa deklaracje w obawie o wyniki referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska, które odbędzie się w najbliższą niedzielę. Zakopiańscy radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum podczas sesji 27 września. Opozycja zarzuca burmistrzowi złe gospodarowanie finansami miasta i słabe wykonanie zadań inwestycyjnych.

Burmistrz Zakopanego przypomniał, że żaden z jego poprzedników, a byli nimi m.in. członkowie Związku Podhalan, nie przekazał kamienicy dla góralskiej organizacji. - Przekazanie kamienicy było moją inicjatywą - zaznaczył.

d2y17ia

Kamienica, w której obecnie mieści się sala widowiskowa, kino, restauracja, bank, powierzchnie biurowe oraz mieszkania socjalne, została wzniesiona staraniem Związku Górali w 1936 r. na rogu ulic Krupówki i Kościuszki w Zakopanem. W 1939 r., wraz z wybuchem wojny, działalność Związku Górali została zawieszona. Po wojnie budynek został przejęty przez państwo. W 1956 r. rozpoczęto starania o reaktywację przedwojennego Związku Górali, jednak komunistyczne władze nie zgodziły się na odrodzenie dawnego stowarzyszenia. Ówczesne władze zezwoliły natomiast na utworzenie zupełnie nowej organizacji pod nazwą Związek Górali Tatrzańskich, który w 1959 r. zmienił nazwę na Związek Podhalan.

Rejestracja nowego związku przerwała ciągłość prawną, dlatego Związek Podhalan nie mógł wejść w prawa majątkowe dawnego Związku Górali. Po upadku systemu komunistycznego dwie trzecie kamienicy należącej do Skarbu Państwa zostały skomunalizowane na rzecz gminy tatrzańskiej, a reszta nieruchomości przypadła mieszczącemu się w niej bankowi.

Prezes zakopiańskiego oddziału ZP Marcin Zubek powiedział, że kamienica to centrum góralskiego życia. - W takim celu nasi przodkowie wznosili ten budynek i chcemy, aby nadal tą funkcję pełnił - powiedział.

Związek Podhalan jest organizacją zrzeszającą polskich górali nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Głównym celem ZP jest utrzymywanie i pielęgnowanie góralskiej kultury, wyrażającej się w mowie, stroju, obyczajach, tańcu, śpiewie czy budownictwie.

d2y17ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y17ia