Trwa ładowanie...

Nieudane odbicie

Po słabej poniedziałkowej sesji, gdzie spadającemu rynkowi towarzyszyły śladowe obroty, wtorkowe notowania nie przyniosły istotnej zmiany odnośnie do sposobu ani kierunku handlu. Od startu główne indeksy GPW starały się podjąć próbę odreagowania, co jednak przy znów stosunkowo niewielkim zaangażowaniu kupujących i płytkiej korekcie na zagranicznych parkietach okazało się zadaniem trudnym.
Share
Nieudane odbicie
Źródło: Fotolia, Fot: jamdesign
dnbc4wt

Bez echa na giełdach przeszły lepsze od oczekiwań dane o marcowej sprzedaży detalicznej w Eurolandzie oraz zgodne z oczekiwaniem wskazania kwietniowego PMI w usługach. W efekcie w kolejnych godzinach WIG oraz WIG20 ugrzęzły w trendach horyzontalnych w obszarze zbliżonym do wczorajszego zamknięcia. Nadejście sesji w USA wystraszyło zarówno graczy w Europie, jak i w Warszawie, w efekcie czego śladem spadających rynków za oceanem WIG oraz WIG20 zanurkowały na nowe dzienne minima. Przejęta przez sprzedających inicjatywa utrzymała się do samego końca. WIG oraz WIG20 przy wzroście obrotów do 54 milionów złotych, straciły odpowiednio 0,63 procent i 0,69 procent.

Kolejny dzień relatywną siłą imponowało PZU (0,1%), które w przekroju całej sesji należało do najsilniejszych spółek z WIG20. Wczorajsze straty odrabiały kursy LPP (1%) oraz Lotosu (1,5%), które należały do najbardziej poszkodowanych w poniedziałek w gronie blue chipów. Ponadto powyżej średniej handlowano akcjami PGNiG (2,3%), Orange (1,4%), JSW (1,6%), Synthosu (0,7%), Tauronu (1%) oraz Aliora (0,9%). Na drugim biegunie w tej grupie papierów znalazły się dzisiaj ponownie walory największych banków Pekao (-2,3%), mBank (-3%), PKO BP (-1%) oraz BZWBK (-1,6%) Ponadto sprzedający nie oddali inicjatywy w przypadku walorów Kernela (-0,55%), które wciąż odczuwają presję związaną z napięciem politycznym we wschodniej Ukrainie. Słabo finiszowały akcje Eurocashu, kończąc dzień 2,4 procent poniżej wczorajszego zamknięcia.

Mniej komfortowo poczuli się po południu posiadacze spółek o mniejszej kapitalizacji, gdzie po wczorajszym łomocie dzisiaj tylko część papierów podjęła, niezbyt udaną zresztą próbę odrobienia strat z ostatnich sesji. Jednym z liderów zwyżek na szerokim rynku były akcje ABC Daty (4,9%), której zarząd poinformował o propozycji atrakcyjnej dywidendy na poziomie 0,36 PLN na akcje. Wczorajsze załamanie redukował kurs Biotonu (2,7%), który po scaleniu akcji systematycznie zwiększa swoją kapitalizację. Z kolei kolejny dzień w niełasce inwestorów znajdowały się akcje spółek związanych z R. Karkosikiem. Obok Krezusa (-15%) straty tym razem poniosły również Skotan (-4,3%), Boryszew (-1,4%) oraz Alchemia (-2%).

dnbc4wt

Podobnie jak wczoraj przebieg dzisiejszej sesji nie należał do zbyt pasjonujących. Nerwowa końcowa faza notowań zakłóciła spokojniejszy obraz wcześniejszych godzin handlu. Nosiła ona znamiona wyciskania strachu, gdyż do pogłębienia korekty głównych barometrów użyto już stosunkowo wąskiej grupy spółek, w tym między innymi banków.

Obserwując sesję pod kątem aktywności inwestorów, nie sposób nie odnieść wrażenia, że chętnych do handlu jak na razie po długim weekendzie specjalnie nie przybywa, co może być powodem do samospełnienia się przepowiedni znanej inwestorom pod hasłem: „sell in may and go away”.

Z punktu widzenia sytuacji technicznej dzień przyniósł kontynuację ruchu spadkowego w kierunku poziomów wskazanych przeze mnie we wczorajszym komentarzu sesyjnym dla WIG20. Utrzymanie się indeksu we wspomnianej strefie 2370-2390 punktów w trakcie najbliższych sesji odczytam jako zamiar obrony wsparcia zwiększającego szansę na bardziej zdecydowane odbicie, czemu mogą sprzyjać, w kontrariańskim podejściu, pogarszające się systematycznie nastroje i coraz powszechniejsze zniechęcenie.

Paweł Kubiak

dnbc4wt

Makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dnbc4wt

Podziel się opinią

Share
dnbc4wt
dnbc4wt