PZU
PZU to polskie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe sprywatyzowane w 1998 roku. Stanowi jedną z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej instytucji finansowych.
Historia
Historycznie tradycje PZU sięgają 1803 roku, kiedy w Prusach Południowych powstało Towarzystwo Ogniowe dla Miast – był to zakład ubezpieczeniowy, który wprowadził obowiązek ubezpieczania budynków miejskich. Ponad sto lat później, w 1921 roku, powołano Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych, ogólnopolską instytucję ubezpieczeniową, którą sześć lat później przekształcono w Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń powstał w 1952 roku i prowadził monopolową działalność ubezpieczeniową. Przedsiębiorstwo stało się spółką Skarbu Państwa w 1991 roku, tworząc Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA. Wyodrębniono wtedy również spółkę akcyjną PZU Życie, która zajęła się obsługą działu ubezpieczeń na życie.
Prywatyzacja
Prywatyzacja PZU SA została zainicjowana w 1998 roku, a zgodnie z umową podpisaną rok później 20 proc. akcji miała nabyć holenderska firma Eureko, 10 proc. akcji BIG Bank Gdański (obecnie Bank Millenium). W 2001 roku podpisano aneks do umowy, zgodnie z którym konsorcjum Eureko miało wykupić dodatkowe akcje PZU. Doprowadził on do konfliktu między Eureko a Skarbem Państwa, a sprawa trafiła do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.
Działalność
Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) działa na rynku ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych, zajmuje się też funduszami oszczędnościowymi, inwestycyjnymi i emerytalnymi. W 2016 roku przedsiębiorstwo zatrudniało 27 tys. pracowników.
Od 2017 roku prezesem PZU SA jest Paweł Surówka. Członkami zarządu spółki (na kwiecień 2019) są Tomasz Kulik, Małgorzata Sadurska, Maciej Rapkiewicz, Roger Hodgkiss oraz Marcin Eckert.
Siedziba główna PZU znajduje się w Warszawie przy ul. Jana Pawła II 24.
Ciekawostką jest, że PZU prowadzi jedyne na świecie Muzeum Ubezpieczeń, które istnieje od 1987 roku i znajduje się w Krakowie. Placówka gromadzi zbiory dokumentujące historię ubezpieczeń w Polsce: publikacje, polisy, przyrządy pomiarowe, dokumenty i pamiątki.
Struktura
Grupa PZU obejmuje konsolidacją około 80 jednostek, wśród których znajdują się Grupa Kapitałowa Pekao, Grupa Kapitałowa Alior Banku oraz następujące jednostki ubezpieczeniowe:
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń, który stanowi podmiot dominujący Grupy;
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie;
- Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń;
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych;
- Lietuvos Draudimas AB w Wilnie;
- Apdrošināšanas Akciju Sabiedrība Balta w Rydze;
- PZU Ukraine w Kijowie;
- PZU Ukraine Life Insurance w Kijowie;
- PZU Lietuva Gyvybes Draudimas w Wilnie.
Akcjonariat
Zgodnie z danymi z czerwca 2018 głównym akcjonariuszem PZU SA jest Skarb Państwa RP (34,1875 proc.), natomiast Nationale Nederlanden OFE jest właścicielem 5,0325 proc. akcji spółki. Do pozostałych akcjonariuszy należy 60,78 proc. udziałów spółki.
Giełda
Powszechny Zakład Ubezpieczeń wszedł na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w 2010 roku, notowany jest m.in. w indeksach WIG20, WIG30, MSCI, CEERIUS oraz Respect.
Według danych za 2018 roku kapitał własny PZU to ok. 14,9 mld zł. Wartość rynkowa PZU SA w kwietniu 2019 roku wynosiła około 36,96 mld zł.
Komentarze