Trwa ładowanie...
gpw

Niewielka przewaga podaży

Niewątpliwie istotną rolę na wykresie kontraktów odgrywa ostatnio przedział oporu Fibonacciego:
2775 – 2779 pkt. Jak wiadomo w miniony piątek właśnie tutaj doszło do uformowania się lokalnego
punktu zwrotnego.

Share
Niewielka przewaga podaży
Źródło: DM BZ WBK
d2x00ga
(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Niewątpliwie istotną rolę na wykresie kontraktów odgrywa ostatnio przedział oporu Fibonacciego: 2775 – 2779 pkt. Jak wiadomo w miniony piątek właśnie tutaj doszło do uformowania się lokalnego punktu zwrotnego.

d2x00ga

Eksponuję tę kwestię, gdyż zarówno w poniedziałek jak i w trakcie porannej fazy wczorajszych notowań niedźwiedziom również udało się we wspomnianym rejonie cenowym zablokować inicjatywę byków.

Warto tutaj przypomnieć, że otwarcie uplasowało się wczoraj (można by rzec jak zwykle) ponad kursem odniesienia. Pewną tradycją staje się już to, że byki prezentują bardzo wysoką formę w porannych fazach sesji. Potem jednak ten optymizm gdzieś się zawierusza, co bezsprzecznie nie może podobać się inwestorom otwierającym rano długie pozycje. We wtorek było podobnie, z tym, że zainicjowany ruch kontrujący przeobraził się szybko w bardzo dynamiczną falę spadkową, która ostatecznie dotarła do intradayowej zapory popytowej: 2734 – 2737 pkt (zbudowanej na bazie zniesienia 38.2%).

Interesującą kwestią pozostawało także to, że ponownie na tle kluczowych indeksów europejskich wykazywaliśmy się daleko idącym sceptycyzmem.

We wspomnianym już rejonie cenowym: 2734 – 2737 pkt popyt zaczął jednak podejmować działania obronne, choć trzeba przyznać, że nie wyglądały one zbyt przekonująco. Generalnie nie był to na pewno interesujący fragment sesji, gdyż kontrakty weszły po prostu w fazę ruchu bocznego. Ostatecznie, po równie mało dynamicznej końcówce, zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2749 pkt.

d2x00ga

9 lutego 2011 ANALIZA FUTURES NA WIG20 PRZED oTWARCIEM

Po wczorajszej sesji obraz techniczny rynku nie uległ zmianie. Co prawda niedźwiedziom udało się we wtorek zaakcentować swoją przewagę, jednak ostatecznie nie doszło do przełamania intradayowej zapory popytowej: 2724 – 2728 pkt.

Wymienionego przedziału nie zaznaczyłem na załączonym wykresie, niemniej eksponowałem jego znaczenie w swoich wczorajszych opracowaniach online. Jest to bowiem pierwszy, stosunkowo istotny obszar wsparcia, gdzie bezsprzecznie powinniśmy mieć do czynienia z większą aktywnością popytu. Warto w tym kontekście nadmienić, że koncentrują się tutaj także projekcje intradayowej, symetrycznej formacji ABCD (spełniającej zależność: AB = CD). Wychodzę zatem z założenia, że zanegowanie zbudowanego w ten sposób wsparcia pogorszyłoby krótkoterminowy wizerunek techniczny wykresu.

Za realny wariant uznałbym wówczas kontynuację ruchu korekcyjnego z możliwością dotarcia kontraktów do wyeksponowanej na wykresie zapory popytowej: 2699 – 2704 pkt. Trzeba jednak przyznać, że inicjowanie działań sprzedażowych, w obliczu tak silnie zachowujących się indeksów amerykańskich (wczoraj odnotowaliśmy nowe rekordy hossy), niesie za sobą spore ryzyko. Wartym odnotowania faktem pozostaje jednak to, że nasz popyt nie bardzo korzysta z tej zewnętrznej euforii zakupowej. Tak czy inaczej w rejonie: 2724 – 2728 pkt kupujący powinni podjąć aktywne działania obronne i nie pozwolić na to, by strefa została przełamana.

d2x00ga

O zmianie obrazu technicznego (w tym przypadku w znaczeniu pozytywnym) można by natomiast powiedzieć w sytuacji przedostania się kontraktów ponad uwidoczniony na wykresie przedział cenowy: 2775 – 2779 pkt. Co prawda byki nie kwapią się w tej chwili, by sprostać temu wyzwaniu, niemniej cały czas uwzględniałbym jeszcze w jakimś stopniu taką ewentualność (przynajmniej do momentu utrzymywania się kontraktów ponad wymienionym już obszarem wsparcia: 2724 – 2728 pkt). Samego przełamania strefy: 2775 – 2779 pkt nie traktowałbym jednak jako bezpośredniego sygnału kupna, posiłkując się tutaj odpowiednio skonstruowanym filtrem cenowym (szczegóły przedstawię w komentarzach online).

Opracowanie:
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2x00ga

Podziel się opinią

Share
d2x00ga
d2x00ga