Trwa ładowanie...

Niezwykle punktualna branża

Często do pracy spóźniają się pracownicy wychowujący dzieci, co oczywiste - również dojeżdżający z innych miejscowości. Do zajęć nie spieszą się ci, którzy nie spełniają się zawodowo.

Share
Niezwykle punktualna branżaŹródło: Thinkstockphotos
d1rllm1

Bank Danych o Inżynierach, w swojej najnowszej sondzie, zapytał specjalistów, czy spóźniają się do pracy. Ponad 50 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przychodzi przed czasem lub zawsze są punktualnie. Z jednej strony można powiedzieć, że punktualność jest kwestią czysto indywidualną i zależy od charakteru człowieka i jego osobowości. Z drugiej zaś strony umiejętność przychodzenia do pracy na czas może być uwarunkowana specyfiką branży, stanowiska lub charakterem pracy.

Osoby zatrudnione do pracy przy linii produkcyjnej na ogół przychodzą przed czasem. Ponieważ muszą przygotować się do pracy, założyć odzież roboczą i ochronną. Osoby na stanowiskach kierowniczych mogą przychodzić do pracy wcześniej, żeby zapoznać się z raportami podwładnych z poprzedniego dnia, wyznaczyć bieżące cele i zadania. Handlowcy często przed ważnymi spotkaniami z klientem pojawiają się przed czasem, żeby przygotować się merytorycznie, wydrukować materiały, udoskonalić prezentację. Warto zaznaczyć, że kompetentny fachowiec, który ceni czas swój i współpracowników, na ogół przychodzi do pracy punktualnie.

19,2 proc. głosujących spóźnia się bardzo rzadko. 13,3 proc. spóźnia się często, ale przeważnie kilka minut. Najczęstszymi powodami takich sporadycznych spóźnień mogą być problemy z komunikacją miejską, korki, zaspanie. Rodzice często tłumaczą swoją niepunktualność obowiązkiem odprowadzania dzieci do przedszkola lub szkoły. Bardzo ważnym czynnikiem jest kultura organizacyjna firmy. W niektórych przedsiębiorstwach, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, kilkuminutowe spóźnienie jest rzeczą normalną, nie jest źle postrzegane ani przez współpracowników, ani przełożonych. W takich przypadkach jednak trzeba zostać trochę dłużej po pracy.

d1rllm1

9,7 proc. specjalistów odpowiedziało, że spóźnia się do 30 minut. Często spotyka się sytuację, gdy pracownicy muszą przychodzić na godz. 8, natomiast aktywna praca – spotkania, telefony do klientów – rozpoczyna się o godzinie 9.

Ponad godzinę spóźnia się ponad 6 proc. głosujących. Są to przede wszystkim osoby wykonujące pracę umysłową, którzy na ogół zostają po godzinach. Przygotowują w tym czasie raporty, prezentacje, tworzą nowe koncepcje i analizy. Przychodząc później do pracy odbierają w ten sposób przepracowane nadgodziny. Ponad godzinę mogą spóźniać się specjaliści dojeżdżający do pracy z innych miejscowości. Jedną z częstych przyczyn niepunktualności pracownika jest jego psychiczne nastawienie do pracy. Osoby odczuwające stres w pracy, niezadowolone z wykonywanych zadań i obowiązków, mające poczucie niedopasowania do zespołu, niechętnie jadą rano do pracy.

Punktualność pracowników zależy zarówno od charakteru i przyzwyczajeń, jak i kultury organizacyjnej firmy, atmosfery w pracy, motywacji ze strony przyłożonych. Osoby codziennie zmagające się w pracy z nowymi wyzwaniami, wykonujące ciekawe zadania, na pewno z chęcią przychodzą do pracy.

d1rllm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rllm1
d1rllm1