Niska inflacja wyzwaniem dla ECB
Opublikowane dzisiaj o godz. 11:00 dane nt. szacunkowej inflacji konsumenckiej HICP w strefie euro za maj, to jedne z kluczowych publikacji tego tygodnia. Dane na poziomie 0,5 proc. r/r są poniżej oczekiwań rynku, które zakładały 0,7 proc. r/r.
03.06.2014 11:36
Nie jest to aż tak duże zaskoczenie biorąc pod uwagę fakt, iż niższe były chociażby wczorajsze odczyty z Niemiec. Takie dane to jednak wyzwanie dla ECB, który będzie musiał w najbliższy czwartek pokazać, że jest zdeterminowany działać w celu rozwiązania poważnego problemu przed jakim staje strefa euro – to kombinacja uporczywie niskiej inflacji w długim okresie w połączeniu z mizernym wzrostem gospodarczym. Jednak mimo tego inwestorzy nie mogą być do końca pewni, na ile ECB będzie skłonny zakomunikować podjęcie niestandardowych działań, jak program pożyczek LTRO, czy też zakupów ABS, już w najbliższy czwartek. Duże prawdopodobieństwo wiąże się jedynie z wprowadzeniem ujemnego poziomu stopy depozytowej, chociaż pytanie, czy skala tego posunięcia będzie na tyle duża, aby skuteczniej zniechęcać do euro w dłuższym terminie (przypomnijmy, słabe euro to szanse na odbicie inflacji i ożywienie gospodarek peryferyjnych).
Reakcja EUR/USD na dane nie jest na razie negatywna. Nie udało się naruszyć minimum z ubiegłego tygodnia na 1,3585, co mogłoby otworzyć drogę do wyraźnego ruchu na południe. To może pokazywać, że rynek jest już pozycjonowany pod czwartkowy komunikat ECB i w przypadku ewentualnego rozczarowania w postaci podjęcia mniej radykalnych kroków przez Bank, dość prawdopodobne jest wyraźne odreagowanie EUR/USD.
Sytuacja techniczna pokazuje, że rynek próbuje budować wsparcie przy 1,3585. Teraz kluczowe będzie naruszenie okolic 1,3625 i dalej 1,3640-45 (spadkowa linia trendu połączona z poziomym oporem), jeżeli zakładalibyśmy scenariusz korekty wzrostowej. Wtedy kolejnym ważnym poziomem byłyby okolice 1,3668-72 (kwietniowy dołek połączony ze szczytem z końcówki maja). Wybicie poniżej 1,3585 będzie sugerować szybki test rejonu 1,3560-70.
Ciekawa sytuacja techniczna rysuje się na USD/JPY, który kontynuuje rozpoczęte na początku tygodnia zwyżki. Nie przeszkodziło w tym nawet wczorajsze rozczarowanie odczytem ISM dla przemysłu. Może dlatego, że rentowności amerykańskich obligacji zdołały utrzymać się w korekcie wzrostowej, przez co rośnie prawdopodobieństwo rozegrania większego ruchu pod posiedzenie FED 17-18 czerwca. Oczywiście kluczowe w tej kwestii będą piątkowe dane Departamentu Pracy USA. Wsparciem dla USD/JPY jest też dalej rosnący indeks Nikkei, który w poniedziałek opuścił kanał spadkowy.
W efekcie na USD/JPY pokonany został opór z maja, który stanowiła strefa 102,26-35 i teraz notowania zdają się mieć otwartą drogę do testowania kluczowych oporów z kwietnia w rejonie 102,65-70. Ich złamanie bez nowych, mocnych bodźców może być jednak trudne. Wsparcia to teraz wspomniane 102,26-35 i okolice 102,00-102,15 (bardziej prawdopodobne w przypadku pojawienia się ruchu powrotnego).
Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |