Trwa ładowanie...

Nowa lokalizacja elektrowni jądrowej

Bełchatów ma szansę stać się drugim w Polsce miejscem, gdzie zlokalizowana zostanie elektrownia jądrowa - uważają łódzcy naukowcy uczestniczący w czwartek na Politechnice Łódzkiej w konferencji "Strategia energetyczna dla Regionu Łódzkiego".

Nowa lokalizacja elektrowni jądrowejŹródło: Jupiterimages
d15lax7
d15lax7

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oraz planami rządu, pierwszy blok ma zostać oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne - co dwa lub trzy lata. PGE chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zbuduje i będzie eksploatować pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce. Spółka do końca roku zapowiadała wybór lokalizacji pod dwie pierwsze elektrownie.

W połowie maja prezes spółki PGE Energia Jądrowa Marcin Ciepliński wymienił wśród najbardziej prawdopodobnych lokalizacji pod elektrownię jądrową: Żarnowiec, Klempicz, Kopań i Nowe Miasto koło Płońska. Zastrzegł, że to wczesny etap analiz i nic nie jest jeszcze przesądzone. W marcowym rankingu resortu gospodarki pierwsze pięć miejsc zajęły lokalizacje: Żarnowiec, Warta-Klempicz, Kopań, Nowe Miasto i Bełchatów.

Konferencję nt. Bełchatowa zorganizowały łódzki oddział Akademii Inżynierskiej w Polsce, Łódzkie Towarzystwo Naukowe i Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Zdaniem specjalistów w związku z wyczerpywaniem się zasobów geopaliw, polityka energetyczna musi uwzględniać połączenia różnych źródeł energii. W Polsce - zdaniem uczestników konferencji - konieczne jest wprowadzenie energetyki jądrowej jako niezawodnego i relatywnie taniego źródła energii, zwłaszcza elektrycznej oraz rozwijanie odnawialnych technologii wytwarzania i przetwarzania energii.

d15lax7

Według łódzkich naukowców obecne zasoby węgla brunatnego PGE KWB Bełchatów dla potrzeb tamtejszej elektrowni ulegają stopniowo wyczerpaniu. Szacuje się, że pole "Bełchatów" wyczerpie się za ok. 10 lat, a złoże "Szczerców" ma zapewnić węgiel do 2038 roku.

Zdaniem dyrektora Instytutu Elektroenergetyki PŁ prof. Macieja Pawlika, perspektywy dla Bełchatowa są dwie - albo nowe złoże "Złoczew", które może przedłużyć działanie elektrowni o kolejne 20 lat, albo lokalizacja w Bełchatowie elektrowni jądrowej.

- Jeżeli wejdziemy w energetykę jądrową, to po pierwszych lokalizacjach prawdopodobnie na Pomorzu, jedną z atrakcyjnych lokalizacji jest Bełchatów. Jest tu pełna infrastruktura, są linie wyprowadzenia mocy i jest załoga - przekonywał prof. Pawlik.

Innym nowym źródłem energii w Polsce może się okazać gaz łupkowy. Jednak - zdaniem wiceprezesa Akademii Inżynierskiej w Polsce prof. Marka Bartosika z PŁ - gaz łupkowy jest "na dzisiaj hipotezą" i nie wiadomo czy byłaby to inwestycja opłacalna.

d15lax7

- To na razie hipoteza, dopóki nie będzie twardych dowodów i konkretnych wierceń na te głębokości, które są potrzebne, a to są ponad cztery kilometry, które wykażą nie tylko, czy jest tam skała, ale też czy jest w niej gaz w ilości, która jest opłacalna energetycznie - zaznaczył prof. Bartosik.

Zdaniem łódzkich naukowców, jeżeli jednak zasoby gazu łupkowego okażą się realne, należy podjąć prace studialne nad analizą możliwości lokalizacji i budowy elektrociepłowni wykorzystujących ten gaz.

W strategii energetycznej dla regionu - według naukowców - powinna być uwzględniana także energia geotermalna, która może stanowić część systemu ogrzewania Łodzi w połączeniu z dotychczasową siecią cieplną. Budowa pilotażowej stacji geotermalnej na terenie Politechniki Łódzkiej ma umożliwić zebranie doświadczeń, które pozwolą powielać takie instalacje.

d15lax7

Program rozwoju łódzkiej geotermii - zdanie specjalistów z PŁ - powinien ostatecznie rozstrzygnąć też problem Rogóźna k. Zgierza jako jednego z nielicznych w kraju i jedynego w Łódzkiem obszaru hipertermicznego. Znajdują się tam też złoża węgla brunatnego. Zdaniem prof. Bartosika, obszar ten stwarza jednak szansę dla budowy geotermalnej elektrociepłowni dla potrzeb łódzkiej aglomeracji i atrakcyjnej bazy uzdrowiskowo-turystycznej.

Konferencji "Strategia energetyczna dla Regionu Łódzkiego" odbywała się w ramach 24. Kongresu Techników Polskich, który zakończyć ma się w przyszłym roku.

d15lax7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15lax7