Trwa ładowanie...

Nowalijki coraz tańsze. Tanieją także owoce

W ciągu dwóch miesięcy nawet o połowę spadła cena pomidorów. Z każdym dniem mniej płacimy również za krajowe ogórki czy rzodkiewkę.

Share
Nowalijki coraz tańsze. Tanieją także owoce
Źródło: Eastnews, Fot: Bartosz Krupa/Eastnews
dvv0y3t

Poprawa pogody sprzyja krajowym nowalijkom. Polskie warzywa powoli zaczynają dominować nad importowanymi. O tym, że jest ich więcej możemy przekonać się w sklepach i na targowiskach. Regularnie spada także ich cena.

W ciągu dwóch miesięcy nawet o połowę spadła cena pomidorów. Z każdym dniem mniej płacimy również za krajowe ogórki czy rzodkiewkę. Tendencja powinna utrzymywać się jeszcze przez najbliższe tygodnie - szacuje Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

dvv0y3t

- Poniekąd to jest naturalna tendencja, że im więcej słońca tym większa podaż i mniejsza cena. Z drugiej strony te ceny nie mogą spadać w nieskończoność. To może powodować straty producentów - wskazuje ekspert.

Andrzej Gantner zauważa, że kiedy maleje różnica cenowa między nowalijkami krajowymi i importowanymi, zwykle sięgamy po te krajowe.

- Doszliśmy do tego, że nabywając produkty potrafimy odróżnić towar krajowy od zagranicznego. Czy to po kolorze czy zapachu czy smaku. Jakość może być podobna, ale bliższe naszym upodobaniom są zwykle polskie. Przy porównywalnych cenach to właśnie po nie sięgamy - analizuje przedstawiciel PFPŻ.

Oprócz warzyw, tanieją także owoce. Tańsze od sprowadzanych są krajowe jabłka czy gruszki.

dvv0y3t

Podziel się opinią

Share
dvv0y3t
dvv0y3t