NSA pyta unijny Trybunał o VAT od dostawy mediów przy najmie
Naczelny Sąd Administracyjny skierował we wtorek pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o to, czy wynajmujący lokal ma płacić VAT od refakturowania mediów dostarczanych do tego lokalu, np. od wody i prąd, a jeśli tak, to według jakiej stawki.
Naczelny Sąd Administracyjny zadał pytanie na skutek wątpliwości powstałych przy rozstrzyganiu sporu między Wojskową Agencją Mieszkaniową a Izbą Skarbową w Warszawie.
Agencja, gospodarując mieniem Skarbu Państwa, m.in. wynajmuje powierzone jej lokale użytkowe. Spór toczy się o VAT od mediów refakturowanych najemcom przez Agencję, takich jak: CO, woda, wywóz nieczystości. Za zużyte przez najemców media agencja pobiera zaliczki według wysokości określonej w umowie najmu.
Agencja spytała izbę skarbową, jaką stawkę VAT powinna stosować do refakturowanych mediów - czy taką, jaką jest opodatkowany sam najem (czyli 23 proc.), czy taką, jaką są opodatkowane poszczególne media (np. dostawa wody, usługi kanalizacyjne są objęte stawką 8 proc.).
Izba skarbowa stwierdziła, że opłaty za media są tylko częścią wynagrodzenia za najem, ponieważ to agencja, a nie najemcy, zawiera umowy na dostawę tych mediów i dlatego są one objęte taką samą stawką VAT, jak najem, czyli 23 proc.
Wojewódzki Sąd Administracyjny był innego zdania i na skutek skargi WAM uchylił decyzję izby. Ta z kolei zaskarżyła wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
NSA nie rozstrzygnął we wtorek sporu, tylko postanowił zadać w tej sprawie pytanie Trybunałowi Sprawiedliwości UE.
NSA spytał, czy odsprzedaż przez agencję na rzecz najemców energii elektrycznej, energii cieplnej i wody oraz usług wywozu nieczystości jest dostawą czy usługą, czy w ogóle podlega VAT, a jeśli tak, to czy refakturowane media są objęte taką samą stawką VAT, jak najem lokali, czy są świadczeniami odrębnymi od najmu i przez to opodatkowanymi według stawek VAT właściwych dla dostaw poszczególnych mediów.