Trwa ładowanie...
piwo

O której sprzedaje się najwięcej piwa?

20.00 w Polsce to godzina piwa - wynika z badań Grupy Żywiec. Najwięcej piwa sprzedaje się właśnie o tej porze, prawie dwa razy więcej niż o godz. 16.

Share
O której sprzedaje się najwięcej piwa?
Fot: AFP/MICHAL CIZEK
d13a8ae

W piątki i soboty ludzie wybierają najczęściej piwa premium. Z kolei szósta rano jest godziną, w której najwięcej schodzi piw z segmentu economy - sprzedają się nawet 2,5 razy lepiej niż inne piwa.

A gdzie kupują Polacy? Najwięcej w średnich (30 proc.) i małych (28 proc.) sklepach spożywczych, trochę mniej w hipermarketach i supermarketach (26 proc.), lecz tu akurat wzrost jest dynamiczny. W niektórych małych sklepach osiedlowych piwo stanowi aż 30 proc. wszystkich obrotów.

- Specyfiką polskiego rynku jest to, że Polacy piją chętnie piwo w domu, a w pubach sięgają po piwo w butelkach - mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik Grupy Żywiec. - Inaczej jest w Wielkiej Brytanii, gdzie piwo chętniej pije się w knajpkach i beczki. To inna kultura piwna - uważa.
Jednak i tam to się zmienia. Główny powód to ceny piwa - w pubach rosną znacznie szybciej w supermarketach. Przez kryzys ludzie, zamiast wychodzić, zostają w domu i wybierają spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem. Swoje zrobiło też wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych.

d13a8ae

Według szacunków branży w Polsce działa ok. 62 tys. restauracji, pubów, piwiarni, hoteli oferujących ten trunek. Piwo w beczkach stanowi 55-60 proc. wolumenu piwa w gastronomii. Reszta to piwo sprzedawane w butelkach.

Piwo jest największą kategorią spożywczą w Polsce - wśród dwudziestu kategorii spożywczych wg AC Nielsen - i stanowi ponad 30 proc. obrotów. W lokalach gastronomicznych ma największy udział w przychodach wśród napojów. 25 proc. obrotów lokali to piwo, jedzenie - 38 proc. W gastronomii największy udział mają trzej główni gracze: Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska i Carlsberg.

d13a8ae

Podziel się opinią

Share
d13a8ae
d13a8ae