Trwa ładowanie...

Obama przedłużył embargo wobec Kuby

Prezydent USA Barack Obama przedłużył o dalszy rok, do 14 września 2011, embargo wobec Kuby ustanowione pół wieku temu.

Obama przedłużył embargo wobec KubyŹródło: AFP
d3nomze
d3nomze

Prezydent USA Barack Obama przedłużył o dalszy rok, do 14 września 2011, embargo wobec Kuby ustanowione pół wieku temu.

Formalnie jako podstawa prawna do zastosowania embarga wobec wyspy służy pochodząca z 1917 roku ustawa przeciwko handlowi z wrogiem. Uchwalona w czasie pierwszej wojny światowej, zabrania przedsiębiorstwom amerykańskim utrzymywania stosunków handlowych z krajami uważanymi za nieprzyjacielskie.

Embargo zostało zaostrzone za pomocą innych aktów prawnych, na przykład Ustawy Torricellego z 1992 roku, zabraniającej wysyłania na Kubę produktów żywnościowych z wyjątkiem dostarczanych w ramach pomocy humanitarnej.

Inny akt prawny, zwany Ustawą Burtona, z 1996 roku, stanowi, że nie można znieść embarga w stosunku do Kuby dopóki któryś z członków rodziny Castro sprawuje tam władzę.

d3nomze

Do 1958 roku Stany Zjednoczone były głównym partnerem handlowym Kuby. Do USA szło 67% kubańskiego eksportu i pochodziło stamtąd 70% kubańskiego importu.

Pierwotnie Amerykanie zastosowali embargo wobec Kuby, zwane również blokadą gospodarczą, w 1960 roku w odpowiedzi na dekrety rządu rewolucyjnego nacjonalizujące wielkie posiadłości amerykańskie na wyspie. W 1962 r. embargo zostało zaostrzone i oznaczało niemal całkowite zablokowanie stosunków gospodarczych.

Rząd kubański ocenia straty finansowe poniesione w ciągu 50 lat przez wyspę wskutek blokady na ponad 90 miliardów dolarów.

d3nomze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nomze