Trwa ładowanie...

Oblana matura? Jest plan B

Jak przegraną zamienić w sukces? Sposobów jest wiele

Share
Oblana matura? Jest plan B
Źródło: Thinkstockphotos
d1ehpnm

Oblana matura z przedmiotu obowiązkowego to na dla wielu młodych ludzi wielki ból, wielka porażka i kłopoty. Czasami to studia ostatniego rzutu na uczelniach państwowych albo inne płatne szkoły, jeśli kogoś na nie stać. Okrutna bywa presja otoczenia, bo to właściwie rok z życiorysu do tylu. Czy tak musi być w rzeczywistości? Absolutnie nie! - Niezdanie matury może być bardzo traumatycznym przeżyciem. Oczywiście sposób poradzenia sobie z ta porażką jest zależny od naszej osobowości. Na pocieszenie można podać niejeden przykład kiedy niezdana matura była mobilizacją i wyzwaniem wprowadzającą wiele dobrych zmian w życiu – tłumaczy psycholog Małgorzata Rymkiewicz.

Szlifuj język

Jak pokazują statystyki - co piąty abiturient ponosi porażkę na egzaminie maturalnym. W życiu po takiej przegranej trzeba się na nowo odnaleźć i poszukać dla siebie alternatywy. Doświadczeni mówią, że jeśli człowiek nie zacznie użalać się nad sobą, tylko pomyśli co zrobić, to w rezultacie może na tym wyjść lepiej niż gdyby zdał maturę w danym roku. Bardzo dobrym pomysłem jest wyjazd za granicę. Nastolatek doszlifuje tam język, zdobędzie doświadczenie, pozna trochę świata. Powróci do kraju, zda egzamin dojrzałości i dostanie się na studia. Taki wyjazd pozwoli nabrać dystansu, a zdobyte doświadczenie w przyszłości docenią pracodawcy.

d1ehpnm

Przyjemne z pożytecznym

A może wybrać się na roczne wakacje? Biura podróży poszukują rezydentów nie tylko na okres wakacji, ale też po nich. Rok we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji brzmi jak bajka. Bajka ta jest jednak na wyciągnięcie ręki, i dla dziewczyn, i chłopaków. Wśród wymagań nie zawsze jest matura. Są za to: znajomość języka, znajomość kraju do którego poszukiwany jest rezydent, predyspozycje do prowadzenia wycieczek, dyspozycyjność, miła aparycja i wysoka kultura osobista.

W tym przypadku nawet niewielkie wynagrodzenie z pewnością będzie zrekompensowane wielkim doświadczeniem i wartościowym wpisem do CV, a w przyszłości ułatwi znalezienie pracy.

Spożytkuj czas

Z całą pewnością sztuką jest znalezienie dla siebie ciekawej alternatywy, która być może, zaowocuje w przyszłości. Kurs komputerowy, nauka włoskiego czy hiszpańskiego. Zamiast użalać się nad sobą, lepiej spożytkować ten czas.

Każdy, komu się nie powiodło na egzaminie maturalnym może szukać pomocy w urzędach pracy. Oblana matura, może być doskonałym pretekstem, by stać się biznesmenem. Wystarczy mieć pomysł i bez problemu można założyć własną firmę. Na młodych ludzi czekają projekty wpierające samozatrudnienie i rozwój przedsiębiorczości.

d1ehpnm

Szczęście bez egzaminu dojrzałości

Z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem wybieranie na siłę pierwszej lepszej szkoły z brzegu. Byle tylko chodzić jakieś zajęcia. W większości przypadków ta edukacja na siłę kończy się po kilku miesiącach. Stracony czas i pieniądze.

- Niezdanie matury powinno stanowić sygnał ostrzegawczy wyzwalający refleksję nad tym, dokąd zmierzam, czego pragnę w życiu i co muszę zrobić aby to osiągnąć... W końcu nie wszyscy muszą zdać maturę, aby mieć poczucie szczęśliwego życia i zadowalającej pracy -przekonuje psycholog Małgorzata Rymkiewicz.

ml/MA

d1ehpnm

Podziel się opinią

Share
d1ehpnm
d1ehpnm