Wzór klocka LEGO. Jest wyrok sądu UE
Sąd Unii Europejskiej potwierdził ważność ochrony wzoru klocka LEGO. Stało się to na wniosek niemieckiej spółki Delta Sport Handelskontor po tym jak w 2019 r. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) unieważnił tę ochronę.
Od 2010 r. duńska spółka Lego korzysta w Unii Europejskiej z ochrony wzoru klocka. W 2019 r., na wniosek niemieckiej spółki Delta Sport Handelskontor, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) unieważnił tę ochronę. EUIPO uznało, że wszystkie cechy klocka LEGO wynikają wyłącznie z jego funkcji technicznej, a mianowicie umożliwienia łączenia z innymi klockami zestawu i ich rozłączania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZNP komentuje podwyżki. "Myślę, że Tusk zwyczajnie się przejęzyczył"
Jednakże w 2021 r. Sąd UE stwierdził nieważność decyzji EUIPO, a Urząd w efekcie zmienił swoją wcześniejszą decyzję. W 2022 r. spółka Delta Sport Handelskontor ponownie wniosła skargę do Sądu UE, zaskażając nową decyzję EUIPO.
W wydanym w środę wyroku Sąd UE oddalił tę skargę. Stwierdził, że prawo do wzoru unieważnia się tylko w przypadku, gdy wszystkie jego cechy są wyłączone z ochrony, a ponieważ argumenty Delta Sport Handelskontor dotyczyły tylko jednej z kilku cech, "argumenty te zostały uznane za bezskuteczne i z tego powodu oddalone".
Sąd stwierdził również, że spółka Delta Sport Handelskontor nie wykazała, że wzór klocka LEGO "nie spełnia pewnych warunków wymaganych do skorzystania z wyjątku chroniącego systemy modułowe, a mianowicie nowości i indywidualnego charakteru".