Trwa ładowanie...
waluty
20-10-2010 17:12

Odbicie w notowaniach par dolarowych

Notowania eurodolara po zniżce we wtorek w okolice poziomu 1,3700, odbiły dziś, dochodząc pod koniec sesji europejskiej w okolice 1,3980. W ciągu dnia na rynek nie napłynęły żadne istotne dla tej pary walutowej dane.

Odbicie w notowaniach par dolarowychŹródło: TMS Brokers
d4mzgl8
d4mzgl8

Zwyżka, jaką obserwowaliśmy po południu była natomiast efektem wypowiedzi kanclerz Niemiec A. Merkel, zdaniem której nadchodzi czas, by zacząć myśleć o wycofywaniu wsparcia dla gospodarki Eurolandu w postaci luźnej polityki fiskalnej i monetarnej. Jest to już druga tego typu wypowiedź ze strony niemieckich władz – podobną opinię na temat wycofywania specjalnych działań pomocowych ma szef niemieckiego banku centralnego A. Weber.

Zapowiedź restrykcji budżetowych wsparła dziś również notowania funta brytyjskiego względem dolara. Kurs GBP/USD po ostatniej zniżce pod poziom 1,5700, powrócił dziś ponad wartość 1,5850. Brytyjski rząd zapowiedział likwidację prawie pół miliona miejsc pracy w sektorze publicznym w ciągu najbliższych czterech lat, podniesienie wieku emerytalnego do 66 lat do 2020 r. oraz obniżkę wydatków socjalnych o kolejne 7 mld funtów (po zapowiedzianych w czerwcu cięciach na 11 mld GBP). Działania te mają na celu obniżkę deficytu finansów publicznych do 2,0 proc. PKB w ciągu najbliższych 5 lat (obecnie deficyt kształtuje się na poziomie 11,0 proc. PKB).
Na rynku złotego notowania EUR/PLN ostatecznie powróciły do konsolidacji – wczoraj kurs poruszał się w przedziale 3,9550 – 3,9700. Wprawdzie dolne ograniczenie przedziału wahań zostało przesunięte w ostatnich dniach do 3,8900 zł za euro, jednak powrót zdecydowanie powyżej poziomu 3,9200 wskazuje, iż w najbliższym czasie nie będziemy obserwować spadków, a raczej ruch boczny. Z góry silniejsze zwyżki kursu w dalszym ciągu powinna powstrzymywać wartość 4,0200 zł za euro. Dane, jakie napłynęły z krajowej gospodarki nie miały żadnego wpływu na złotego. Odczyt inflacji bazowej za wrzesień wskazał na wzrost cen o 1,2 proc. r/r, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

Joanna Pluta
DM TMS Brokers S.A.

d4mzgl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mzgl8