Trwa ładowanie...
d1v2v4q
IAR
losowanie

OFE - ostatni dzień wyboru

D8ziś ostatni dzień wyboru Otwartych Funduszy Emerytalnych przez osoby urodzone po 1968 roku.
Share
d1v2v4q

Dziś ostatni dzień wyboru Otwartych Funduszy Emerytalnych przez osoby urodzone po 1968 roku.

Obowiązek wyboru OFE dotyczy osób, które podjęły pierwszą pracę i podpisały umowę nakazującą opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli jednak samodzielnie nie dokonają wyboru, Fundusz zostanie im przydzielony drogą losowania.

Doradca finansowy w jednym z Otwartych Funduszy Emerytalnych Renata Kamińska przypomina, że przystąpienie do OFE jest bardzo ważne. Od tego zależy bowiem wysokość naszej emerytury.

d1v2v4q

Dokonując wyboru należy ocenić, który Fundusz gwarantuje zgromadzenie po latach jak największego kapitału - zwraca uwagę Renata Kamińska. Dodaje, że o tym decyduje zyskowność, która jednak nie może być jedynym kryterium. Równie istotne jest bezpieczeństwo kapitału i rentowność lokat.

Twórca reformy emerytalnej, profesor Marek Góra, widzi konieczność lepszej edukacji społeczeństwa w tej dziedzinie. Podkreśla, że młodzi ludzie powinni mieć świadomość, że podejmują decyzje ważne dla ich życia, choć oddalone w skutkach.

Wprowadzony w latach 90. system emerytalny opiera się na trzech filarach: dwóch obowiązkowych, gdzie ubezpieczycielami są: ZUS i Otwarte Fundusze Emerytalne, oraz na filarze trzecim, dobrowolnym.

Losowanie tak zwanego drugiego filara, dla osób, które samodzielnie nie wybrały OFE, dwa razy w roku przeprowadza ZUS. Najbliższe losowanie zaplanowano na ostatni dzień lipca.

d1v2v4q

Podziel się opinią

Share
d1v2v4q
d1v2v4q